برگزاری مجمع نمایندگان استان یزد برای مشکلات بخش کشاورزی

Printer-friendly version
شنبه, مرداد 12, 1398
نمایندگان تشکل‌های بخش کشاورزی مشکلات و پیشنهادهای خود را بیان کردند.

با هدف بررسی و حل مشکلات بخش کشاورزی استان یزد، جلسه مجمع نمایندگان استان یزد با حضور استاندار یزد، معاونین بهبود تولیدات دامی و امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل امور اقتصادی این وزارتخانه، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، فرمانداران، مدیران دستگاه‌های مرتبط و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی در محل استانداری یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، در این جلسه ابتدا نمایندگان تشکل‌های بخش کشاورزی از جمله نظام صنفی کشاورزی-اتحادیه دامداران و نظام مهندسی کشاورزی مشکلات و موانع پیش روی بخش کشاورزی استان را مطرح و پیشنهادها و راهکارهای خود را بیان کردند.

در ادامه سیّد جمال سجادی پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به مسائل مبتلابه بخش کشاورزی استان در حوزه‌های مختلف، راهکارهای برون‌رفت از این مشکلات را مطرح و خواستار اهتمام جدی مسئولین و متولیان استان در این خصوص شد.

برپایه این گزارش دکتر رضایی، معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه با اشاره به اقلیم خشک و کم آب استان یزد توجه به کشاورزی و دامپروری کم آب بر را مورد تأکید قرار داد و گفت: ما هیچ‌گونه محدودیتی را برای واردات نژادهای اصیل بز شیری با ارز ۴۲۰۰ تومانی قائل نبوده و از آن حمایت می‌کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مسائل و مشکلات متعددی در روند احداث و راه‌اندازی گلخانه‌ها وجود داشت که با دستور وزیر جهاد کشاورزی و ویرایش کلی قوانین جهت رفع موانع رونق تولید گام برداشته‌ایم افزود: گلخانه بایستی به‌عنوان یک صنعت سبز تعریف و به شمار آید که نقش مهمی را در ایجاد اشتغال، ترسیب کربن و آلاینده‌ها در محیط‌های شهری و همچنین ارتقاء راندمان تولید ایفاء می‌کند.

مهندس طهماسبی پیشرفت فراوانی که در روند افزایش تولید در محیط‌های گلخانه‌ای از یکسو و کاهش چشمگیر مصرف آب از سوی دیگر به وجود آمده است را مورد تأکید قرار داد و ضرورت ورود تشکل‌های خصوصی و گلخانه داران برای واردات بذور مناسب و سازگار و همچنین ایجاد ذخیره تولید و صادرات محصول را یادآور شد.

همچنین در مجمع نمایندگان استان یزد، دکتر رمضان نژاد، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، راهبرد اصلی این سازمان را دانش‌گستری در بخش کشاورزی در راستای ارتقاء کمی و کیفی بخش و افزایش بهره‌وری عنوان کرد و افزود: برای نخستین بار تلاش می‌کنیم تا قرارداد سهم بری دانش از تولید در بخش کشاورزی را محقق کنیم که طی آن کارشناسان فنی و ناظرین تولید از افزایش حاصله از تلاش خودشان در واحدهای تولیدی منتفع می‌شوند.