برگزاری جلسه آموزشی چگونگی برقراری ارتباط مطلوب با معلولان

Printer-friendly version
دوشنبه, آبان 14, 1397
در شرکت توزیع نیروی برق استان فارس

جلسه آموزشی نحوه تعامل وبرقراری ارتباط با معلولان و توانمند سازی آنان وهمچنین آشنایی با استانداردهای مناسب سازی فضای شهری و اداری به همت دفتر آموزش و برنامه ریزی نیروی انسانی در شرکت توزیع نیروی برق استان فارس برگزار شد. در این جلسه رییس کمیته سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم این شرکت بر ضرورت برخورد مناسب کارکنان با ارباب رجوع درراستای اخلاق مداری و اخلاق اداری مطلوب تاکید کرد.

احمدرضا خسروی، به ذکر حدیثی از امام حسین (ع) که می فرماید: "بدانید که نیازهای مردم به شما از
 نعمت های خدا بر شماست " اشاره کرد و گفت: اخلاق اداری مطلوب، زمانی حاصل خواهد شد که کارکنان خود را خدمتگزار مردم تلقی کنند.

 این مقام مسئول،در ادامه سخنان خود بر تکریم هر چه بهتر ارباب رجوع، حفظ حرمت و شخصیت آنان، ارائه خدمات مطلوب وموثر و برخورد مناسب کارکنان با مراجعین تاکید کرد و یادآور شد: در راستای برنامه های حفظ کرامت مشترکین برق و تکریم ارباب رجوع و همچنین لزوم شناخت بیشتر و کسب اطلاعات، پیشنهاد برگزاری دوره آموزشی چگونگی برقراری ارتباط مطلوب با معلولان از سوی بازرسین کمیته داده شد تا کارکنان شرکت در خصوص چگونگی برقراری ارتباط با افراد توان خواه و همچنین استانداردهای مناسب سازی فضای اداره جهت این افراد آموزش های لازم را ببینند.

در بخش دیگری از این جلسه، مسئول توانمند سازی سازمان بهزیستی شیراز گفت: برای اینکه بدانیم چگونه با یک معلول رفتار کنیم ؛ در گام نخست باید از مفهوم معلولیت شناخت و تعریف درستی داشته باشیم.

دکتر حمیدرضا جلالی ادامه داد: به طور کلی هر اختلالی که مانع از ارتباط صحیح فرد با جامعه اش باشد، به آن معلولیت می گویند که این اختلال ها شامل جسمی، روانی ، اجتماعی و ترکیبی می شود.وی با بیان اینکه معلولیت صرفا به معنای قطع اندام نیست، خاطر نشان کرد: اگر از فرد آزادی عمل گرفته شود و این شخص نتواند خواسته های خود را انجام دهد و به عبارتی وابسته دیگران باشد، آن فرد معلول تلقی می شود. جلالی، در ادامه عوامل ژنتیکی ، مادرزادی را از علل بروز معلولیت برشمرد و اظهار داشت: برخی از علل معلولیت نیز عارضی می باشند که در اثر جنگ ، تصادف ها ، بیماری های قلبی و ... روی می دهند.

مسئول توانمند سازی سازمان بهزیستی شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع توان بخشی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: زمانی که بتوانیم هر آنچه که در فرد معلول وجود دارد را تقویت نماییم ، می توان گفت که وی را توان بخش کرده ایم .

وی اوج توان بخشی یک فرد معلول  را اشتغال یا بازگشت دوباره وی به کار قبلی اش دانست و بیان داشت: باید به نحوی عمل کرد که هم فرد معلول توانمند شود و هم جامعه ای که او در آن زندگی می کند، برای ارائه خدمات آماده باشد.این مقام مسئول بر مناسب سازی محیط شهری تاکید کرد و گفت: حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که هیچ حادثه‌ای اتفاق نیفتد و ما جزو معلولین جامعه قرار نگیریم بدون شک در آینده‌ای نزدیک دوره سالمندی برای ما و خانواده‌هایمان فرامی‌رسد. بنابراین مناسب‌سازی فضاهای شهری از امور بسیار مهمی است که می‌بایست به آن توجه ویژه داشته باشیم.

جلالی، با بیان اینکه مناسب سازی محیط شهری تنها ویژه افراد معلول نیست وجانبازان و سالمندان نیز در جامعه با موانعی در مسیر خود روبرو می شوند،اضافه کرد: یکی از اولویت ‌های جامعه کنونی مناسب‌ سازی معابر عمومی به منظور سهولت در رفت و آمد معلولان است و عدم مناسب‌ سازی اماکن، کمبود امکانات و مهیا نبودن بستر مناسب برای حضور این افراد سبب دوری آنها از جامعه می شود. وی گفت: مناسب ‌سازی معابر عمومی و مهیا کردن بسترهای مناسب به پویایی بیشتراین قشر کمک کرده و سبب می شود تا آنان بیشتر بتوانند در جامعه و محیط خارج از خانه حضور داشته باشند.