بررسی طرح های آبرسانی روستایی شهرستان شفت

Printer-friendly version
يكشنبه, دى 23, 1397
طرح های آبرسانی باحضورمدیرآبفارگیلان وفرمانداراین شهرستان بررسی شد.

فرماندار شفت در سخنانی با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از جمعیت این شهرستان در روستاها سکونت دارند، گفت: باید توجه بیشتری به گسترش زیرساخت های عمرانی این روستاها به ویژه در حوزه آب شرب سالم و بهداشتی شود.

محمد رضا محسنی افزود : در سالهای اخیر اعتبارات شهرستان شفت بر روی ارتقای شاخص آب شرب شهری و روستایی متمرکز شده است.

وی، با بیان اینکه طرح بزرگ آبرسانی به ۵۴ روستای شهرستان شفت در حال پیگیری است، گفت: زمین احداث تاسیسات آبرسانی این روستاها در روستای بداب آماده تجهیز کارگاه است.

محسنی افزود: از محل صندوق توسعه ملی بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح مهم آبرسانی پیش بینی شده است.

وی، با اشاره به اینکه طرح آبرسانی به شهرک کادوس شفت با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال در دهه فجر سال جاری به بهره برداری می رسد، گفت: با افتتاح این طرح ۱۳۰ خانوار از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی برخوردار می شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی گیلان نیز در سخنانی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷۶۰ هزار نفر در ۱۷۹۰ روستای استان از آب شرب مناسب و با کیفیت برخوردارند، گفت: در طول ۴۰ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی به منظور آبرسانی مناسب به این روستاها بیش از ۲۱ هزار و ۸۰۰ کیلومتر خطوط انتقال و توزیع آب اجرا شده است.

محب علی رنج ور ، منبع تامین آب شرب این روستاها را ۸۲۷ دهنه چشمه و ۴۷۲ حلقه چاه عنوان کرد و افزود: برای ذخیره سازی و تامین فشار مناسب آب این روستاها ۱۳۱ هزار مترمکعب مخزن زمینی و هوایی و ۵۸۸ باب ایستگاه پمپاژ نیز احداث شده است.

وی گفت: هم اینک شاخص بهره مندی روستاهای گیلان از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی ۷۶.۶ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: به منظور تامین کیفیت مناسب آب آشامیدنی روستاییان گیلان ۶۸ باب تصفیه خانه در مدار بهره برداری است و ۱۵ واحد آزمایشگاهی کار سنجش سلامت آب روستاییان را انجام می دهند.