بازخوانی عملکرد شرکت توزیع نیروی برق جنوب استان کرمان در سال ۱۳۹۷

Printer-friendly version
يكشنبه, فروردين 25, 1398
مهدوی نیا مدیر عامل این شرکت در خصوص اقدامات انجام شده در سال۹۷ به ارائه گزارشی پرداخت و بیان کرد: ماموريت شرکت برق جنوب استان کرمان تامين برق مطمئن ، پايدار ،اقتصادي ،فراگير و سازگار با محيط زيست به منظور ارتقاء رفاه عمومي و توسعه پايدار براي مشترکان خود و نيز واگذاري انشعاب برق به متقاضيان و ارائه خدمات در قالب ضوابط و استانداردهاي وزات نيرو مي باشد.وي افزود: اين شرکت نزديک به ۱.۸ ميليون نفر را در ۱۶ شهرستان سيرجان، بم، جيرفت، بافت، بردسير، کهنوج، منوجان، عنبرآباد، رودبار جنوب، ريگان، قلعه گنج، رابر، ارزوئيه، نرماشير، فهرج و فارياب تامين مي كند.

وی گفت: در سال ۹۷  تعداد ۸۵۰ پروژه با سرمایه گذاری بیش از ۹۳۰ میلیارد ریال اجرا شده است.

مهدوی نیا خاطرنشان کرد: این سرمایه گذاری ها به منظور تامین برق حدود ۲۰هزار مشترک جدید، رفع افت ولتاژ در ۲۵۰ منطقه، تعویض ۱۶۵۰۰کنتور برق، نصب ۴۰۰۰دستگاه چراغ جهت تامین روشنایي معابر و احداث ۲۵۰ کيلومتر خط فشار متوسط در ۱۶ شهرستان تحت پوشش اين شرکت انجام شده است.

وی همچنین بیان کرد: تاکنون ۴۰ روستای فاقد برق نیز با مبلغ ۱۰۸ میلیارد ریال برق رسانی شده است؛ تعداد روستاهایي که از طريق سامانه هاي خورشيدي برق دار شده اند، ۳۳ روستا مي باشد که از اين حيث در کشور مقام اول را داريم. ضمن اينکه اين شرکت با بيش از ۳۷۰۰ روستاي برقدار رتبه دوم را در بين شرکت هاي توزيع کشور دارا مي باشد.

وی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به برخی شرایط جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی مشترکان در مناطق تحت پوشش، این شرکت با چالش های خاصي روبروست که ضرورت و اهميت برنامه ريزي استراتژيک را بيش از بيش عيان مي کند به طوري که پراکندگي جغرافيايي جمعيت شبکه اي گسترده و پراکنده را ايجاب كرده و اين مهم خود موجب دشواري بهره برداري و نگهداري از شبكه و تلفات فني بالا شده است.

وی تصریح نمود: با توجه به اینکه شهرهای پردرآمدتر در شمال استان واقع شده اند، در آمد پایین مردم در محدوده شرکت توزیع برق جنوب استان کرمان شدت بسیار بیشتری دارد و وصول مطالبات در چنين شرايطي چالش جدي مي باشد؛ همچنين سهم بالاي مشترکان روستايي و بخشودگي هاي قانوني افراد تحت پوشش هاي حمايتي، درآمد شرکت از محل فروش انشعاب را به شدت کاهش   مي دهد، در حالي که به دليل پراکندگي جغرافيايي بايد به ازاي هر مشترک نزديک به سه برابر ميانگين كشور احداث شود.

مهدوی نیا بیان کرد: با توجه به شرایط مذکور، شرکت در سال ۱۳۹۲ تلفاتی بالغ بر ۲۵ درصد و خاموشی ۷۵۰ دقیقه ای داشت؛ بنابراین با هدف بهبود شاخص های کليدي عملکردي، از سال ۹۳ برنامه استراتژيک تدوين شد و با توجه به ميزان دستيابي به اهداف و شاخص هاي عملکردي و نيز تغييرات شرايط موثر و محيط پيرامون، هر ساله بازنگري و به روزآوري مي شود.

مهدوی نیا با بیان اینکه تمرکز بر این برنامه و موضوعات استراتژیک دستاوردهای قابل توجهی برای شرکت داشته است، گفت: خاموشی مشترکان بيش از ۶۵ درصد کاهش يافته و اکنون نزديک به يک سوم متوسط کشور است و تلفات انرژي نيز در اين مدت به نصف رسيده است.

مدیرعامل توزیع برق جنوب کرمان تصریح کرد: شبکه توزیع انرژی الکتریکی بخش مهمی از یک سیستم قدرت است که ارتباط ميان سيستم توليد و انتقال برق را با مصرف کنندگان فراهم          مي سازد. با توجه به اهميت کاهش خاموشي هاي و تأثير قابل توجه آن بر رضايتمندي مشترکان،در خصوص اتوماسيون و هوشمندسازي شبكه فعاليت هاي قابل توجهي انجام شده وهم اكنون در حال خريد نرم افزار و سخت افزارهاي پشتيبان اين سيستم مي باشيم.

وی افزود: این سیستم به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد که با توجه به محدودیت منابع شرکت،باید با حرکت تدريجي در اين مسير گام برداشت.

مهدوی نیا خاطرنشان کرد:از سوی دیگر پایایی شبکه برق نیز اهمیت بسیار زيادي دارد که بيانگر سطح احتمال تأمين بار مشترکين در چارچوب استانداردهاي مرتبط و به ميزان مورد تقاضا و شامل دو مولفه کفايت(توانايي شبکه براي تأمين نيازهاي مشترکان با در نظر گرفتن خروجي هاي برنامه ريزي شده و برنامه ريزي نشده ي محتمل اجزاي شبکه)و امنيت(توانايي شبکه برق در تحمل اغتشاشات ناگهاني يا از دست دادن غير منتظره اجزائي از شبکه)است.سطح مطلوب پايايي متناسب با شرايط محيطي و خواسته هاي جامعه تعيين مي گردد.

وی اظهار نمود: با توجه به اهداف استراتژیک، اطمینان از پایایی و ایمنی و بهره برداری بهینه و مقرون به صرفه از شبکه هاي توزيع، اولويت اساسي شرکت ما است؛ يکي از مهمترين اقداماتي که       مي توان در راستاي بهبود و افزايش پايايي شبکه انجام داد، نگهداشت مناسب و اثر بخش تجهيزات شبکه است که بستگي کامل به برنامه هاي نگهداري و تعميرات و اثر بخشي آنها دارد.

وی گفت: یکی از قدرتمندترین رویکردهای در این خصوص، سیستم مدیریت دارايي هاي فيزيکي و تنظيم نت بر مبناي آن مي باشد که در دستور کار شرکت قرار گرفته و با استفاده از خدمات مشاوره در حال تدوين و پياده سازي سيستم مديريت دارايي هاي فيزيکي و سيستم نگهداري و تعميرات پيشگيرانه بر مبناي آن هستيم و پيش بيني مي شود تا سال  ۹۸سيستم هاي مذکور اسقرار يافته باشد به طوري که با استقرار اين سيستم قابليت اطمينان تجهيزات افزايش يافته و بهبود مي يابد همچنين هزينه هاي دوره عمر دارايي ها کاهش يافته و باعث كاهش حوادث و خطرات محيط زيستي و افزايش ايمني شبكه توزيع مي گردد.

مدیر عامل برق جنوب کرمان یادآور شد: برای پیاده سازی سیستم های پیشرفته از جمله اتوماسیون شرکت تلاش می کندکه تحولات خود را آنچنان سامان دهي نمايد که ضمن حفظ قابليت اطمينان به تکنولوژي هاي مورد استفاده، مهارت هاي مورد نياز در اين خصوص را نيز کسب و توسعه دهد و در فرصت هاي مناسبي که به دست مي آورد، با تکيه بر اين تکنولوژي ها به مزيت هاي رقابتي و موفقيت و بهبود مستمر دست يابد.

وی تاکید کرد: یکی از اهداف بلند مدت ما در شرکت، حداقل نمودن مراجعه حضوری متقاضیان و مشترکان است به نحوی که تمامی خدمات شرکت به متقاضیان و مشترکان با استفاده از زیر ساخت هاي ارتباطي از قبيل پورتال شرکت و نيز اپليکيشن هاي تلفن همراه قابل ارائه گردد و نيازي به مراجعه و حضور مردم در محل شركت توزيع نباشد.

وی بیان داشت: خوشبختانه پیشرفت خوبی هم در این خصوص داشته ایم به عنوان مثال هم اکنون بیش از ۹۰درصد پرداخت های مردم به صورت غیر حضوری است، همچنين ۲۴خدمت از طريق پورتال شرکت قابل انجام است و متقاضيان و مشترکين مي توانند اين خدمات را به صورت غير حضوري دريافت نمايند

گروه خبر: