بارش‌های اخیر باور مردم را هم شست

Printer-friendly version
شنبه, خرداد 3, 1399
نماینده مردم شیراز در مجلس از تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 بازدید کرد

ابراهیم عزیزی،یکی از منتخبین مردم شیراز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مهمان شرکت آب و فاضلاب در تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2 شیراز بود 

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی آبفا شیراز، ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور در محل تصفیه‌خانه فاضلاب شماره 2، در جریان آخرین اقدامات، عملیات احداث، مراحل پیشرفت و نیز آخرین مسائل و موانع قرار گرفتند.

در این بازدید رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آبفا شیراز گزارش مبسوطی از تاریخچه آب‌لوله‌کشی در شیراز و نیز گزارش کاملی از روند شروع تا مرحله تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب شیراز را ارائه نمود. بهمن بهروزی برنامه‌های ترسیم‌شده برای آینده آب و فاضلاب در شیراز را مطرح نمود و به سؤالات فنی و متعدد مهمانان پاسخ گفت.

عزیزی از مدیرعامل و تمامی عوامل اجرایی در بخش آب و فاضلاب شیراز قدردانی نمود و قول مساعد در خصوص به کار گرفتن تمام توان خود برای ایجاد تسهیلات برای اتمام پروژه‌های آب و فاضلاب در شیراز را داد.

 

بارش‌های اخیر باور مردم را هم شست

بارش‌های اخیر باور مردم را برای یک دهه خشکسالی و کاهش منابع آبی شست.

به گزارش روابط عمومی آبفا شیراز، در چند دهه اخیر که با تنش خشک‌سالی روبرو بودیم، از کمبود آب و نشست سفره‌های زیرزمینی سخن‌ها گفته و آمارهایی ارائه شد و در این مدت بخش زیادی از منابع آبی چه سطحی و چه زیرزمینی برای تأمین آب مایحتاج مردم استفاده شد؛ در این زمان همشهریان با آگاهی و درک اهمیت و ارزش آب و با عنایت به آثار و پیامدهای خطرناک تنش آبی برای گذار از فصول گرم و بحران کم‌آبی، ما را یاری می‌کردند، اما ورود به دوره ترسالی کوتاه‌مدت و بارش‌های اخیر امید را به دل‌ها بازگرداند و افکار عمومی به این سمت برده شد که با میزان بارش این مدت کمبود یک دهه خشک‌سالی، کم‌بارشی و کاهش منابع آبی جبران شده است.

ناگفته نماند سال جاری با وقوع شیوع ویروسی سیاه همراه بود که برای جلوگیری و مقابله با آن بر رعایت بیشتر بهداشت تأکید شد؛ رعایت بهداشت عمومی و پیشگیری از شیوع بیماری مهلک با افزایش چشمگیر میزان مصرف آب همراه بود به‌ گونه‌ای که مصرف آب در شیراز از زمان شیوع ویروس کویید 19 رشدی تا 26 درصد داشت به عبارتی در زمان شیوع این ویروس شوم، پیک مصرف آب با فصول گرم برابری داشته است. حال همراه با عزم جدی در مبارزه و شکست ویروس کرونا با ورود کولرهای آبی در فصول گرم ؛ تصور اشتباه همشهریان از جبران کم‌آبی با بارش‌های اخیر به فاجعه می‌انجامد و بحران سخت‌تری را دامن می‌زند.

بارندگی‌های اخیر قطعاً درصدی از کمبود منابع آبی را جبران خواهد کرد اما صورت‌مسئله همچنان وجود دارد و گرچه، بارش‌های اخیر سبب افزایش حجم سد درود زن شده اما بخش قابل توجهی از آب شرب کلان‌شهر شیراز علیرغم اتصال خط دوم از سد درود زن، همچنان از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود و گفتنی است که بارش های اخیر در میزان حجم منابع زیر زمینی تاثیر به خصوصی نداشته با در نظر گرفتن این مطلب مشکل خشک‌سالی و کم‌آبی هنوز پابرجاست؛ و چه اینکه حتی با برطرف شدن مشکل تأمین آب، دلیلی بر هدر دادن آب و سوء‌مصرف نیست.

لذا شرکت آب و فاضلاب شیراز برای گذر از فصول گرم همچون سنوات گذشته نیاز به همراهی ومشارکت مردم فهیم شیراز در مدیریت مصرف بهینه دارد .

 

 

 

گروه خبر: