ایجاد تشکل‌های مردم نهاد اصلاح الگوی مصرف آب ضروری است

Printer-friendly version
سه شنبه, دى 21, 1395
استاندار گلستان در شورای فرهنگ عمومی؛

مصارف آب کشاورزی، صنعتی و شرب به عموم مردم می‌شود و باید فرهنگ سازی لازم پیرامون اصلاح الگوی مصرف آب صورت پذیرد.

استاندار گلستان با تاکید بر اهمیت آب، منابع و مصارف آن در استان، اظهار کرد: ایجاد تشکل های مردم نهاد اصلاح الگوی مصرف آب، صرفه‌جویی و حتی پاک نگه داشتن منابع آب ضروری است و می تواند در فرهنگ سازی موثر باشد 
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر "حسن صادقلو" در جلسه شورای فرهنگ عمومی که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و اعضای شورای فرهنگی  برگزار شد، تصریح کرد: در سال گذشته استان رتبه نخست مقابله با چاه‌های غیرمجاز در کشور را داشته و سخت گیری در خصوص چاه های غیرمجاز و پرمصرف بصورت مستمر صورت می گیرد.
وی با اشاره به اهمیت ساخت سد در استان گلستان، گفت: احداث سد در استان گلستان به دلیل بروز سیلاب ها، مدیریت رودخانه ها و ایجاد ماندآب ها در اراضی شمالی کاملاً منطقی است و نظر کارشناسی آب منطقه برای ما قابل قبول است.
صادقلو آب را مسئله‌ای پراهمیت دانست و افزود: اگرچه استان دچار کم آبی است اما باید از اسراف آب در شرایط پرآبی نیز پرهیز شود.
استاندار گلستان یادآور شد: مصارف آب کشاورزی، صنعتی و شرب به عموم مردم می‌شود و باید فرهنگ سازی لازم پیرامون اصلاح الگوی مصرف آب صورت پذیرد.
صادقلو همچنین با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی و رسالت شورای فرهنگ عمومی در این خصوص، گفت: اقتصاد مقاومتی باید بصورت ایمان و اعتقاد در جامعه نهادینه شود و فرهنگ سازی آن از طریق نهادهای تاثیرگذار، رسانه ها، نخبگان، روحانیون و ... صورت پذیرد.
همچنین در این جلسه شورای فرهنگ عمومی، نماینده ولی فقیه در استان اظهار کرد: باید مردم بطور کامل از مشکل آب مطلع شوند و نسبت به کمبود آب استان ایمان پیدا کنند.
آیت ا... نورمفیدی خاطر نشان کرد: در گذشته استان کشت شالی وجود نداشته اما متاسفانه امروز شالیکاری در گلستان با استفاده از آب های زیرزمینی انجام می شود که باید اطلاع رسانی درست در این خصوص به کشاورزان صورت گیرد.
لازم به ذکر است در این جلسه گزارشی از سیمای آب و روش های اصلاح الگوی مصرف آب توسط معاون برنامه ریزی و منابع انسانی شرکت آب و فاضلاب استان ارائه شد و پیرامون مسائل مطروحه بین اعضا بحث و تبادل نظر صورت گرفت.