اولین نشست کمیته مدیریت انرژی استان سمنان

Printer-friendly version
سه شنبه, مهر 11, 1396
در شرکت توزیع برق سمنان برگزار شد؛

با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری و جمعی از مدیران دستگاه های اجرائی ، اولین نشست کمیته مدیریت انرژی استان، به میزبانی شرکت توزیع نیروی برق استان سمنان برگزار شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان در این نشست گفت: کمیته مدیریت انرژی ، ناظر بر حامل های انرژی و مدیریت این حامل ها با نگاه بلند مدت است و به عنوان زیرمجموعه ی شورای فنی استان فعالیت می نماید.

مهندس سیدمحمد موسوی زاده بیان داشت : براساس یک پژوهش بین المللی که برای شناسائی 10 چالش بزرگ دنیا صورت گرفته، اولین موضوع بحث انرژی است و توجه به موضوع مدیریت مصرف یک ضرورت است.

وی با ابراز این که استان سمنان در شش ماهه اول امسال به نسبت مدت مشابه سال قبل به لحاظ مصرف انرژی و پیک بار رشد چشمگیری داشته افزود: پیام این رشد مصرف این است که می باید برای استفاده بهینه در مصرف، به فکر مدیریت انرژی باشیم.

وی تصریح کرد: رویکرد این کارگروه، بهره گیری و به کارگیری منسجم قوانین، دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوط به مدیریت مصرف منابع انرژی و اصلاح الگوی مصرف و همچنین اجرای اقدامات و برنامه های فرهنگی و بدون هزینه برای فرهنگ سازی این مهم است.

وی با تأکید بر ترسیم نقشه راه انرژی استان با مشارکت بخشهای مختلف خصوصی و دولتی، اظهار داشت: در این زمینه می بایست چشم اندازی پنج یا 10 ساله در بخشهای تولید، انتقال و توزیع را برنامه ریزی و مشخص کرده و بر اساس آن حرکت نمائیم.

مهندس موسوی زاده با عنوان این که تعیین برچسب انرژی ساختمان های اداری، از جمله هدف این کمیته است یادآور شد: پیگیری و اجرای این کار، نیاز به اراده و تعامل دارد و در تمامی بخشها به ویژه ادارات و ساختمان های عمومی و اداری، امکان عملیاتی نمودن آن وجود دارد.

وی خاطرنشان ساخت: لزوم تأمین 20 درصد مصرف انرژی ادارات از طریق انرژی های تجدیدپذیر، الزام بهره گیری از مولّدهای اضطراری در راستای اجرای بند 2 تصویب نامه هیأت وزیران و اجرای ماده 15 فصل چهارم قانون اصلاح الگوی مصرف مبنی بر لزوم خرید تجهیزات و کالاهای داخلی با بالاترین راندمان انرژی، به عنوان مهم ترین اهداف این کمیته به شمار می رود.

مدیرکل دفتر فنی استانداری سمنان در این نشست بیان داشت : جمع بندی و پیگیری پیشنهادهای اعضای این کارگروه بسیار مهم است و خروجی این نشست ها می تواند در جلسات شورای فنی ارائه ، مصوب و اجرائی گردد.

مهندس قدرت ا... ابک گفت: برای ساختمان هائی که در حال ساخت هستند ، نباید هر گونه سیستم گرمایشی و سرمایشی استفاده شده بلکه می باید با بهره مندی از شرایط ماده 19و بررسی نیازها با وضعیت موجود این موضوع اجرائی شود.

وی اظهار داشت : نقش نظام مهندسی ساختمان و نظارت مستمر این سازمان در پیگیری و اجرای موضوعات مرتبط با مدیریت مصرف بهینه ساختمان ها از نکات اساسی و کلیدی است.

وی با اشاره به این که استفاده از انرژی های تجدید پذیر به عنوان یک هدف مهم این کمیته می بایست پیگیری گردد یادآور شد: تغییر را باید از خودمان شروع کنیم و چنانچه مدیریت انرژی در افراد به نحو شایسته ای فرهنگ سازی شود ، این موضوع در جامعه نیز نهادینه خواهد شد .

گفتنی است: این نشست با حضور معاون فنی سازمان برنامه و بودجه ، مدیران شرکت های گاز و  پخش فرآورده های نفتی منطقه شاهرود، مدیرکل اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی و نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، شهرداری و دانشگاه آزاد سمنان، در قالب کمیته مدیریت انرژی و به میزبانی شرکت توزیع برق استان سمنان به اجرا درآمده و بنا شد پیشنهادهای عملیاتی این جلسه در بخش مدیریت انرژی، جهت تصویب به شورای فنی استان ارائه گردد.

گروه خبر: