اولین مدرسه بین‌المللی تابستانه ماشین‌های الکتریکی پربازده توسط پژوهشگاه نیرو دایر می‌شود

Printer-friendly version
شنبه, شهريور 11, 1396
اولین مدرسه بین المللی تابستانه ماشین‌های الکتریکی پربازده با هدف آشنابی متخصصان این حوزه با فناوری‌های نوین و دستاوردهای جدید در عرصه ماشین‌های الکتریکی طی روزهای 14 تا 16 شهریور ماه در محل پژوهشگاه نیرو دایر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ اولین مدرسه بین المللی تابستانه ماشین‌های الکتریکی پربازده و مدل‌سازی و تحلیل حرارتی ماشین‌های الکتریکی، با توجه به نیاز جدی در خصوص ارتقای فناوری‌های موتورهای الکتریکی مورد استفاده در تجهیزات مختلف و با هدف آشنایی متخصصان این عرصه با فناوری‌های نوین برگزار می‌شود.
براساس این گزارش، در روزهای برگزاری این مدرسهٔ تابستانه، اساتید برجسته از دانشگاه‌های تهران، پلی تکنیک میلان (ایتالیا) و کنکوردیا (کانادا)، به آموزش و ارائه فناوری‌های روز دنیا و دستاوردهای نوین در عرصه ماشین‌های الکتریکی و ارتقای فناوری آن خواهند پرداخت.
موتورهای الکتریکی در حدود 60 درصد از انرژی الکتریکی مصرفی در بخش صنعت و در حدود 40 درصد کل انرژی الکتریکی تولیدی در کشور را مصرف می‌نمایند و بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی الکتریکی هستند. بر اساس این ارقام ارتقای فناوری مورتورهای الکتریکی مورد استفاده در تجهیزات مختلف، بهره برداری و نگهداری آن‌ها نیازمند توجه جدی است.
بر همین اساس مدرسه تابستانی با موضوع " ماشین‌های الکتریکی پربازده و مدل‌سازی و تحلیل حرارتی ماشین‌های الکتریکی" جهت یاری متخصصان و علاقمندان این عرصه با عناوینی چون صرفه‌جویی انرژی در موتورهای الکتریکی، مدل­سازی و تحلیل حرارتی ماشین­های الکتریکی، تخمین بازدهی موتورهای القایی، ماشین­‌های الکتریکی پیشرفته در کاربردهای حمل و نقل، برگزار و با حضور خبرگان این صنعت، از دانشگاه‌های کشور، وزارت صنعت معدن و تجارت، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا)، بنیاد ملی نخبگان و شرکت‌های تولید کننده ماشین‌های الکتریکی، چالش‌های اصلی این صنعت در حوزه ارتباط بخش پژوهش و صنایع کشور و همچنین توسعه کاربرد انواع فناوری‌های موتورهای الکتریکی پربازده و راهکارهای مقابله با آن‌ها بررسی می‌شود.
همزمان با برگزاری این مدرسه، گردهمایی متخصصان دانشگاهی و فعالان صنعتی در حوزه ماشین‌های الکتریکی نیز برگزار می‌شود. در این گردهمایی بسته‌های حمایتی پژوهشگاه نیرو از مراکز پژوهشی و طرح‌های فناورانه دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان تشریح می‌شود.
علاقمندان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت مدرسه تابستانی با آدرس www.emg-summerschool.nri.ac.ir مراجعه کنند.