اقتصاد مقاومتی محور اصلی اجرای پروژه های کاهش تلفات برق در سال 96 و بهره برداری اولین نیروگاه خورشیدی مددجویان کمیته امداد در روستای بلدستی

Printer-friendly version
شنبه, ارديبهشت 22, 1397
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان:

اقتصاد مقاومتی محور اصلی اجرای پروژه های کاهش تلفات برق در سال 96 بوده است

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با بیان اینکه معیار اصلی انتخاب و اجرای پروژه های کاهش تلفات هم جهت بودن آن ها با سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده و پروژه های این بخش با هدف تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اجرا شده است، افزود: پس از نامگذاری سال 96 به عنوان سال اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری و تأکید ایشان بر این موضوع، شرکت توزیع اقدام به تدوین برنامه های عملیاتی برای تحقق این مهم نمود و غالب پروژه های کاهش تلفات در شرکت را با همین نگرش، تصویب و اجرا نموده است.

وی یادآور شد که براساس اهداف کلان صنعت برق، تلفات کل کشور باید به زیر 10 درصد برسد.

برای رسیدن به این عدد سهم هر استان تعیین شده است که در همین راستا سهم تلفات استان کردستان 9 درصد تعیین گردیده است و برای رسیدن به این هدف به ارتقای کیفیت تجهیزات شبکه های توزیع برق، ارتقای سنجش پذیری در شبکه، مهندسی مجدد شبکه های توزیع، ارتقا و بهبود لوازم اندازه گیری و کاهش شعاع تغذیه پست ها از محور اصلی فعالیت در طرح کاهش تلفات است که برای پروژه های تعریف شده در این زمینه بالغ بر 125 میلیارد ریال هزینه شده است.

لهونیان همچنین اشاره کرد هدف تعیین شده برای استان بسیار سختگیرانه بود ولی با علم به این شرایط این شرکت آن را پذیرفت چراکه در نظر داشت همه پتانسیل ها و ظرفیت ها  را در این زمینه بسیج و به کار گیرد و خوشبختانه موفق شدیم درصد تلفات را از عدد 34/12 در پایان سال 95 به عدد 92/9 درصد در پایان سال 96 برسانیم.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان با بیان این نکته که هدفگذاری برای رسیدن به درصد تلفات  9 در شرایط فعلی شرکت توزیع برق استان سختگیرانه است، اظهار داشت: بخش قابل توجهی از روستاهای استان بازفروش هستند و پروسه تبدیل آن ها به تکخوانی با افزایش تلفات همراه است لذا جبران افزایش تلفات ناشی از تغییر سیستم قرائت باید با اصلاح و بهینه سازی شبکه روستاهای مشمول طرح و تزریق اعتبارات قابل توجه برای اجرای طرح های کاهش تلفات در حوزه شهری صورت پذیرد که با عنایت به محدودیت های شدید منابع، نیل به این هدف مشکل به نظر می رسد ولی با این وجود هدف اصلی، تحقق آن  و رسیدن به این عدد است.

وی وجود انشعاب های غیر مجاز و فقدان ساز و کار مناسب قضایی برای برخورد با این پدیده و کمبود منابع و مشکل نقدینگی را از مهمترین موانع رسیدن به این هدف ذکر کرد.

نامبرده در پایان افزود: کاهش بیش از این تلفات نیازمند صرف اعتبارات خیلی بیشتری است و امیدوار شد با تخصیص بیشتر اعتبارات برای کاهش تلفات تحقق خواسته های شرکت عملی گردد.

 

مدیر توزیع برق دهگلان خبر داد:

اولین نیروگاه خورشیدی مددجویان کمیته امداد در روستای بلدستی به بهره برداری رسید

در راستای اجرای سیاست جایگزینی سوخت های فسیلی با انرژی های پاک و نیز خودکفایی مالی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، نخستین نیروگاه خورشیدی روستایی در روستای بلدستی از توابع دهگلان به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان مدیر توزیع برق دهگلان در توضیح این خبر گفت: با همکاری کمیته امداد امام خمینی و پرداخت تسهیلات از سوی این نهاد، اولین نیروگاه خورشیدی روستایی مشترکین خانگی در روستای بلدستی از توابع دهگلان با ظرفیت تولید 5 کیلوولت به بهره برداری رسید.

کیومرث آقا محمدی افزود: این اقدام در راستای طرح برکت آفتاب که با هدف کمک به خودکفایی مددجویان و نیز توسعه استفاده از انرژی های پاک و پیشگیری از آلودگی محیط زیست از سوی شرکت توانیر و کمیته امداد امام خمینی به امضا رسیده، انجام شده است.

آقا محمدی افزود: براساس قرارداد امضا شده، برق تولیدی این نیروگاه به صورت تضمینی در مدت 20 سال خریداری می شود و پس از بازپرداخت تسهیلات از محل درآمد این نیروگاه، مددجوی کمیته امداد به عنوان مالک نیروگاه به درآمدزایی می رسد.

وی با بیان اینکه نیروگاه خورشیدی احداث شده به طور میانگین 6 میلیون ریال در ماه برای مالک آن درآمدزایی دارد، تأکید کرد: علاوه بر این نیروگاه، قرارداد ساخت 3 نیروگاه خورشیدی دیگر از سوی مدیریت توزیع برق دهگلان با مشترکین مددجوی کمیته امداد منعقد شده که در آینده نزدیک اجرایی می شود.

مدیر توزیع برق دهگلان تصریح کرد: راه اندازی مولدهای برق خورشیدی گامی مهم در راستای حفاظت از منابع ملی و محیط زیست می باشد که موجب کاهش هزینه های تولید و توزیع برق در آینده خواهد شد.

آقا محمدی در ادامه افزود: امیدواریم استقرار پنل های خورشیدی و دیگر مولدها همچون مولد های بادی در سطح وسیع در شهرها و روستاها و آشکار شدن این موضوع که سرمایه گذاری در این بخش می تواند علاوه بر ذخیره سازی منابع برای سرمایه گذاران، سودآور نیز باشد منجر به گسترش استفاد ه از انرژی های نو در سطح کشور شود.

آقا محمدی در خاتمه افزود: علاوه بر استفاده از انرژی خورشید با توجه به باد خیز بودن بسیاری از مناطق از جمله دشت لیلاخ می توان از این پتانسیل نیز به عنوان منبع مفیدی در این زمینه بهره برداری نمود.

گروه خبر: