افتتاح ۴ طرح آب و برق در فارس

Printer-friendly version
چهارشنبه, تير 11, 1399
این طرح ها با اعتبار۱۴۰۰ میلیارد تومان توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

۱۴۰۰ میلیارد تومان طرح در حوزه‌های آب و برق در فارس به صورت ویدیو کنفرانس توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

رئیس جمهور و وزیر نیرو روز پنج شنبه دو طرح در حوزه آبرسانی، یک طرح در حوزه آب و یک طرح در حوزه برق را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح خواهند کرد.

  • این طرح‌ها شامل بهره برداری ازمرحله نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن، آبرسانی به شهر سعادت شهر، تصفیه خانه فاضلاب شماره دو شیراز و نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی لارستان به ارزش ۱،۴۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره آب منطقه‌ای فارس در خصوص مرحله نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن گفت: همزمان با رشد روزافزون جمعیت و گسترش سایر تأسیسات زیربنایی و توسعه شهری در ۲۵ سال اخیر و احتمال آلودگی و کاهش آب سفره آب‌های زیرزمینی، مطالعات توسعه برداشت آب از دریاچه سد درودزن و تصفیه و انتقال آن برای تأمین مصارف آب شهری و صنعتی شهر شیراز در دستور کار شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس قرار گرفت.
حمیدرضا دهقانی گفت: به همین منظور و برای انتقال آب مورد نیاز بخشی از کلان شهر شیراز مطالعه و سپس اجرای خط دوم آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن با استفاده از توان و پتانسیل شرکت‌های داخلی آغاز شد. عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۰ آغاز شد. این طرح عظیم که شامل خط لوله-ایستگاه پمپاژ-احداث مخازن سه گانه-حفرتونل به طول ۵ کیلومتر است، مرحله اول این طرح به ظرفیت ۷۵۰ لیتر بر ثانیه بهره برداری می‌شود.
دهقانی افزود: شرکت آب منطقه‌ای فارس تلاش خواهد کرد در آینده‌ای نزدیک این خط را با ظرفیت کامل (سه مترمکعب بر ثانیه) به بهره برداری برساند.
وی ادامه داد: براساس برآورد روز طرح تاکنون هزینه‌ای بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال در برداشته و امید می‌رود با تأمین اعتبارات مورد نیاز باقی مانده بتواند با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد.
از ویژگی‌های خاص این خط، ظرفیت بالا و ارتفاعات صعب العبور در بخشی از مسیر بود که باعث احداث یک باب ایستگاه پمپاژ در مقیاس بزرگ شد و در بخشی دیگر از مسیر تونلی به طول ۵ کیلومتر با شرایط خاص احداث شد.
مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره آب منطقه‌ای فارس همچنین در خصوص طرح آبرسانی به شهر سعادت شهر عنوان کرد: مرحله نخست طرح آبرسانی به شهر‌های سعادت شهر و ارسنجان که از سال ۹۵ آغاز و شامل آبرسانی به سعادت شهر است، سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب شرب این شهر را تأمین می‌کند. این طرح با اعتباری افزون بر ۳۹ میلیاردتومان اجرا شده است.
دهقانی گفت: برای افتتاح مرحله دوم این طرح که آبرسانی به ارسنجان نیاز به ۵۰ میلیارد تومان اعتبار است که تا پایان امسال در صورت تأمین اعتبار افتتاح خواهد شد.
سومین طرحی که روز پنج شنبه توسط رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح خواهد شد، بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شماره دو شیراز است. با افتتاح این طرح افزون بر ۱۰۰ هزار مترمکعب آب در طول شبانه روز به ظرفیت این تصفیه خانه اضافه و در حدود ۱۸۰ هزار خانوار شهر شیراز از این طرح بهره‌مند خواهند شد.

گروه خبر: