افتتاح پروژه های شاخص صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در ایام الله دهه فجر، زمینه ساز اشتغال فراگیر و پایدار روستایی استان یزد

Printer-friendly version
يكشنبه, بهمن 8, 1396
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد،

از ابتدای سال 1396 تاکنون 32 واحد تولیدی صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی در استان یزد با سرمایه گذاری 1300 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده که اشتغال 778 نفر را فراهم نموده اند.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی این سازمان با بیان این مطلب افزود از مجموع 32 واحد به بهره برداری رسیده 8 پروژه شاخص در ایام ا... دهه فجر امسال افتتاح خواهند شد که با سرمایه گذاری 859 میلیارد ریال اشتغال 326 نفر را موجب می شوند.
علیرضا طاقه باف افتتاح سردخانه و کشتارگاه صنعتی طیور سپید مرغ شیرکوه را که به عنوان بزرگترین کشتارگاه صنعتی طیور تمام اتوماتیک در مرکز و شرق کشور شناخته می شود از جمله این پروژه ها دانست که در شهرستان اشکذر با سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی و ظرفیت تولید سالانه 25 هزار تن زمینه اشتغال 150 نفر را فراهم نموده است.
وی همچنین از بهره برداری بزرگترین سردخانه ذخیره ای استان در منطقه بندر خشک پیشگامان مهریز خبر داد که در این پروژه با 350 میلیارد ریال سرمایه و ظرفیت تولید سالانه 15 هزار تن 20 نفر به کار گرفته شده اند.
طاقه باف راه اندازی نخستین واحد فرآوری زیتون استان در روستای سریزد مهریز را از دیگر پروژه های شاخص افتتاحی در این ایام برشمرد که با افتتاح آن گام بلندی در راستای ترویج کشت و مصرف محصول کم آبخواه و مفید زیتون برداشته خواهد شد.
به گفته این مقام مسئول برای این پروژه 50 میلیارد ریال هزینه شده که با ظرفیت تولید سالیانه 1700 تن 40 نفر به کار گمارده  می شوند.
طاقه باف همچنین از افتتاح اولین واحد مکانیزه، اتوماتیک و تحت اتوماسیون بوجاری و روغن کشی کنجد به صورت 100درصد کنجد خالص و بدون مصرف آب در کشور خبر داد که این واحد تولیدی در شهرک صنعتی یزد با سرمایه گذاری 90 میلیارد ریال، ظرفیت تولید سالیانه 1600تن و اشتغال آفرینی 18 نفر شروع به کار خواهد کرد.
مدیر صنایع تبدیلی و غذایی استان سایر پروژه های مورد بهره برداری را شامل بسته بندی میوه و دیگر محصولات گلخانه ای و سردخانه در روستای فهرج، ترمینال ضبط پسته در روستای خرم آباد ابرکوه، واحد فرآورده های کنجدی در اردکان و بسته بندی میوه در روستای احمدآباد مشیر یزد برشمرد که این پروژه ها نیز با مجموع 69 میلیارد ریال سرمایه گذاری، 14980تن ظرفیت سالیانه موجب کارآفرینی مستقیم برای 98 نفر شده اند.
علیرضا طاقه باف با اشاره به اینکه برای راه اندازی این پروژه ها 250 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است از صندوق توسعه ملی و خط اعتباری مکانیزاسیون به عنوان منابع اعتباری آن یاد نمود و ابراز امیدواری کرد با سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی استان، شاهد پیشرفت و توسعه بیش از پیش بخش کشاورزی و اقتصادی استان باشیم.