افتتاح و کلنگ‌زنی 18 پروژه آب و برق در استان خراسان‌شمالی

Printer-friendly version
دوشنبه, تير 24, 1398
با دستور رئیس‌جمهور؛

همزمان با سفر کاروان تدبیر و امید به استان خراسان‌شمالی سد و شبکه چندیر شهرستان راز و جرگلان و شبکه آبیاری سد غلامان با دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، سد چندیر از نوع خاکی با هسته رسی و حجم 12.5 میلیون مترمکعب است که با توسعه و بهبود کشاورزي در منطقه، در مجموع 560 هکتار از اراضي پاياب سد از آن بهره‌مند می‌شوند و اشتغال‌زايي دو هزار و 500 نفر را به صورت مستقيم و غيرمستقيم فراهم مي‌کند.
سد و شبکه آبیاری چندیر با اعتباری بالغ بر یک هزار و 440 میلیارد ریال در يکي از نقاط محروم مرزي استان خراسان‌شمالی در شهرستان راز و جرگلان احداث شده است که از جمله اهداف احداث اين سد مي‌توان به تأمين آب شرب روستايي براي 30 روستا با جمعيت 21 هزار نفر در قالب آبرساني به مجتمع‌هاي روستايي منطقه اشاره کرد که در فاز اول سه هزار نفر از آن منتفع خواهند شد.
همچنین یکی دیگر از اهداف احداث این سد مديريت سيلاب در پايين‌دست آن بوده است به طوري که این سازه موجب کنترل سیلاب‌های فروردین‌ماه امسال شده و از بروز خسارت به اراضی و روستاهای پایاب سد جلوگیری کرده است. از طرفی به واسطه احداث سد چندير، راه دسترسي بيش از 15 روستا با اجراي جاده جايگزين به طول 6 کيلومتر فراهم شده است.
براساس این گزارش شبکه آبياري سد غلامان نیز دیگر پروژه‌ای است که امروز با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این شبکه دارای وسعتی حدود 770 هکتار با خطوط انتقال شبکه اصلي به ميزان 37 کيلومتر است که با هدف افزايش بهره‌وري آب و خاک منطقه در پاياب سد غلامان و در نزديکي شهر بجنورد واقع شده است.
اين طرح که با اعتباری بالغ بر 240 میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است، براي سه هزار و 500 نفر از ساکنين بومي منطقه به صورت مستقيم و غيرمستقيم اشتغال‌زايي ايجاد کرده و باعث رونق اقتصادي منطقه و کاهش مهاجرت و ثبات جمعيت در منطقه خواهد شد.
همچنین با دستور رئیس‌جمهور و به صورت همزمان 18 پروژه وزارت نیرو نیز با اعتباری بالغ چهار هزار و 100 میلیارد تومان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شد. این پروژه‌ها شامل خط و پست 132 کیلوولت زیارت، ساختمان سد دربند، آبرسانی به روستای گز کوه، آبرسانی به پاسگاه‌های مرزی حضارچه و داشلی قلعه، تصفیه‌خانه آب روستای کهنه جلگه، توسعه پست 400 کیلوولت شیروان- 2 بی نیروگاهی، ارتقا و تکمیل تصفیه‌‌خانه فاضلاب اسفراین و شبکه جمع‌آوری فاضلاب و ایستگاه پمپاژ منطقه فرهنگیان شهر بجنورد است.