افتتاح نیروگاه 6 مگاواتی برق وبهره‌برداری ازدو پست 63.20 کیلوولتی درقم

Printer-friendly version
پنجشنبه, مهر 19, 1397
با حضور وزیر نیرو

دو پست 63.20 کیلوولتی شهرک شکوهیه و بنیاد قم به بهره‌برداری رسید

دو پست 63.20 کیلوولتی شهرک شکوهیه و بنیاد قم در ادامه سفر وزیر نیرو به این استان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت توزیع برق قم در مراسم افتتاحیه پروژه های صنعت برق قم که با حضور وزیر نیرو، استاندار قم و ذوالنور نماینده قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان برگزار شد، در سخنرانی اظهار داشت: گرمی هوا و ریزگردها دو چالش مهم بوده که سبب می شود مصرف برق در استان بیشتر از همیشه شده باشد.

مهدی آهنین پنجه گفت: 38 درصد از برق استان در بخش صنعت و یک درصد نیز در بخش کشاورزی برق مصرف می شود و ما بقی ظرفیت برق استان در بخش خانگی مصرف می شود.

وی ادامه داد: در استان قم بیش از 445 هزار مشترک وجود دارد، بیش از 80 درصد از سهم تعرفه ها از تعداد کل مشترکین مربوط به بخش خانگی است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان قم با اشاره به تعداد و مشخصات پست های 63/20 کیلوولتی قم ابزار کرد: در مجموع 40 ترانس با ظرفیت تولید 1330 مگاوات برق در استان قم فعال است.

آهنین پنجه با بیان وضعیت واحدهای تولید پراکنده خاطرنشان کرد: در کل 3 نوع واحد تولید پراکنده گاز سوز، نیروگاه تجدیدپذیر خورشیدی و نیروگاه تجدید پذیر برق آبی با ظرفیت تولید 35.8 مگاوات فعال است.

نیروگاه 6 مگاواتی برق در شهرک صنعتی شکوهیه قم افتتاح شد

نیروگاه 6 مگاواتی برق در مقیاس کوچک روز پنجشنبه با حضور رضا اردکانین، وزیر نیرو، استاندار قم و شماری دیگر از مسئولان استان در شهرک صنعتی شکوهیه این استان به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، برای بهره برداری از این واحد نیروگاهی ۱۲۸ میلیارد ریال هزینه و برای ۱۰ نفر به صورت مستقیم و ۳۰ نفر غیر مستقیم اشتغالزایی شده است.
این واحد با استفاده از سه دستگاه موتور گازسوز توانایی تولید ۶ مگاوات نیروی برق را دارد.
نیروگاه با مشارکت بخش خصوصی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و کاهش تصدی گری دولت در حوزه تولید انرژی به بهره برداری رسید و می تواند ظرفیت تولید برق را به خصوص در ساعات پیک افزایش دهد.
این نیروگاه با گاز طبیعی کار می کند و می تواند با افزایش توان تولید برق شهرک صنعتی شکوهیه قم، از خاموشی برق در واحدهای صنعتی در زمان اوج مصرف جلوگیری کند.
شکوهیه به عنوان بزرگترین شهرک صنعتی قم با بیش از یک هزار هکتار مساحت در کیلومتر12 جاده قدیم قم - تهران واقع شده و 72 درصد سرمایه گذاری صنعتی استان با اعتباری بیش از 23 هزار و 476 میلیارد ریال در این شهرک است.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
هم اکنون در قم 2 هزار و 390 واحد صنعتی دارای پرونده وجود دارد؛ همچنین 53 هزار و 800 تن در واحدهای صنعتی استان مشغول به فعالیت هستند.
بهره برداری از چند طرح تولید و انتقال نیروی برق از جمله برنامه های وزیر نیرو در قم است.