افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در ۱۲ استان

Printer-friendly version
سه شنبه, ارديبهشت 10, 1398
اين طرح‌ها گام مهمی در جهت دستيابی به توسعه پايدار است.

مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو گفت: طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در 12 استان کشور فردا چهارشنبه با سفر رئیس جمهور به استان کرمانشاه افتتاح می‌شود.

عیسی بزرگ‌زاده در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به افتتاح طرح‌های توسعه منابع آب و خاک کشور توسط رئيس جمهور، گفت: این پروژه‌ها در استان‌های سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي، خراسان رضوي، خراسان شمالي، گلستان، اردبيل، آذربايجان‌شرقي، آذربايجان غربي، کردستان، کرمانشاه، ايلام و خوزستان با هدف تأمين آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت، چشم‌انداز مناسبی را برای توسعه اقتصادی در اين مناطق ایجاد کرده است.
وی با بیان اینکه اين طرح‌ها گام مهمي در جهت دستيابي به توسعه پايدار با رعايت تاب‌آوري اکوسيستم‌هاي طبيعي است، ادامه داد: اجرای طرح‌های توسعه منابع آب و خاک می‌تواند نقش اساسی در توسعه پايدار استان‌هاي مرزي، ارتقای معيشت، بهبود استانداردهای زندگی مردم، کاهش فقر، توزیع مناسب درآمد و تقویت هویت ملی و تعلق سرزمینی را در استان‌هاي مرزی داشته باشد.
بزرگ‌زاده تصریح کرد: با عزم جدي دولت تدبير و اميد، از سال 1393 اجراي طرح‌های توسعه منابع آب و خاک در 12 استان مرزي کشور در قالب 61 طرح و 120 پروژه با هزينه‌کردي بالغ بر 270 هزار ميليارد، سرعت يافت. در حال حاضر، تعداد زيادي از اين طرح‌ها در استان‌هاي مرزي کشور آماده بهره‌برداري هستند که در اين مرحله، طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاک استان کرمانشاه توسط ريیس جمهوري افتتاح مي‌شود.
مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو با بیان اینکه تمامی اقدامات جمهوری اسلامی ایران در توسعه منابع آب و خاک در 12 استان مرزی در جهت ارتقای رفاه و توسعه وضعيت اقتصادي- اجتماعي و ايجاد اشتغال و فقرزدايي در استان‌هاي مرزي و با هدف رفع تبعيض در توسعه اين استان‌ها بوده، ادامه داد: این طرح‌ها در چارچوب حاکمیت و صلاحیت‌های قانونی و با رعایت قراردادهای دوجانبه و بر اساس اصل حسن همجواری با کشورهای همسایه انجام شده و خواهد شد و اقدام جدید و خارج از این رویه صورت نگرفته است.