اصفهان می‌تواند پرچم‌دار دیپلماسی آب در آسیای مرکزی باشد

Printer-friendly version
سه شنبه, شهريور 12, 1398
دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران عنوان کرد.

دکتر حجت اله ایوبی در جلسه کمیته فنی و اجرای اولین دوره مسابقات مهارت‌های فنی و تخصصی شرکت‌های آب و فاضلاب کشور که در اصفهان برگزار شد اعلام کرد: در سال‌های اخیر با توجه به محدودیت دسترسی به منابع حیاتی آب در دنیا، دیپلماسی آب از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و در این زمینه اصفهان می‌تواند پرچم‌دار دیپلماسی آب در میان کشورهای آسیای مرکزی مانند ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان باشد.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران با بیان اینکه آب صرفاً یک کالای مصرفی نیست بلکه موضوعات پیرامون آن بیانگر تمدن و فرهنگ هر کشور است خاطرنشان ساخت: نحوه مصرف آب دربرگیرنده موضوعاتی همچون اخلاق آب، احترام و قداست آب، اقتصاد آب، دانش آب است که خوشبختانه تاریخ گواه آن است ایران باستان از فرهنگ و تمدن غنی در راستای چگونگی بهره‌مندی از آب برخوردار بوده است.

وی با اشاره به جایگاه فرهنگ مصرف آب در میان ایرانیان گفت: در فرهنگ ایران‌زمین، اخلاق و قداست آب دارای جایگاه رفیعی بوده و در فقه اسلامی هم یکی از موضوعات اساسی، آب است که بر عدم آلوده کردن آب تأکید می‌شود.

دکتر ایوبی با تأکید بر دیپلماسی آب اعلام کرد: در حال حاضر بسیاری از کشورها در دنیا با توجه به محدودیت دسترسی به منابع آب‌های شیرین اقدام به رایزنی و دیپلماسی آب نمودند چراکه آب مانند دیگر منابع زیرزمینی همچون نفت ثروتی کمیاب محسوب می‌شود.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران پیرامون برگزاری اولین دوره مسابقات مهارت‌های فنی و تخصصی شرکت‌های آب و فاضلاب کشور، در اصفهان اظهار داشت: اصفهان نه‌تنها مرکز فرهنگ، هنر و معماری در کشور محسوب می‌شود بلکه قدیمی‌ترین شرکت، صنعت آب و فاضلاب در کشور بشمار می‌آید که بر این اساس بهترین گزینه برای برگزاری این دوره از مسابقات است.

وی به دستاوردهای برگزاری اولین دوره مسابقات مهارت‌های فنی و تخصصی شرکت‌های آب و فاضلاب کشور پرداخت و بیان داشت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این مسابقات مباحث آموزشی است به‌طوری‌که شرکت‌کنندگان با آخرین آموزش‌های روز دنیا آشنا می‌شوند این در حالی است که با برگزاری این مسابقات زمینه مناسبی ایجاد می‌شود تا کیفیت آموزش فعالان صنعت آبفا در کشور، در دنیا مطرح شود.

دکتر ایوبی به‌ضرورت تشکیل کمیته تخصصی آب در ایران اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اعضای کمیته تخصصی آب، متشکل از افرادی کاردان، باسواد، باتجربه و بی حاشیه است که تلاش‌های آنان به جهت زیربنایی بودن آن‌چنان دیده نمی‌شود درصورتی‌که اگر یک‌لحظه آب شرب منطقه‌ای قطع شود کشور در معرض تنش‌های اجتماعی بسیاری قرار می‌گیرد که این امر نشانگر اهمیت و حساسیت نوع خدمت‌رسانی فعالان صنعت آبفا در کشور است.

در ادامه مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به‌عنوان قدیمی‌ترین شرکت صنعت آبفا کشور با تمام توان، تلاش خود را برای استانداردسازی و باشکوه برگزار شدن اولین دوره مسابقات مهارت‌های فنی و تخصصی شرکت‌های آب و فاضلاب کشورمی نماید و در حال حاضر اعضای کمیته اجرایی مسابقات مشغول آماده‌سازی، سایتی که محل برگزاری این مسابقات است هستند.

مهندس هاشم امینی افزود: با مدیریت مهندس حجازی بنیان‌گذار صنعت آب و فاضلاب کشور، در دهه چهل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تأسیس شد. از آن زمان تاکنون صنعت آبفا در اصفهان در بسیاری از بخش‌ها در کشور پیشرو است به‌گونه‌ای که در سال‌های اخیر شاهد موفقیت‌های مستمر آبفا اصفهان در زمینه‌های مختلف در کشور هستیم.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی و آماده‌سازی سایت تنها برای برگزاری اولین دوره مسابقات مهارت‌های فنی و تخصصی شرکت‌های آب و فاضلاب کشور نیست اعلام کرد: شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درصدد است با راه‌اندازی سایت برگزاری مسابقات، این محل ازاین‌پس مکانی باشد برای آموزش و گذراندن دوره‌های تخصصی در صنعت آبفا کشور تا شاهد افزایش روزافزون مهارت فعالان صنعت آبفا در کشور باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ارتقا مهارت در بین فعالان صنعت آبفا کشور را ضروری دانست و گفت: با افزایش مهارت‌های تخصصی تلاشگران صنعت آب و فاضلاب کشور قطعاً شاهد ارتقا سطح خدمات به مردم خواهیم بود که این رویکرد هدف غایی تمام مسئولان امر است.

 

 

گروه خبر: