Error message

Notice: unserialize(): Error at offset 11 of 39 bytes in variable_initialize() (line 1189 of /home2/barghab/public_html/includes/bootstrap.inc).

اصفهانی‌ها کمترین میزان مصرف سرانه آب شرب را در کشور دارند

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 18, 1398
سرانه مصرف آب شرب اصفهان ۱۴۹ لیتر و در کشور ۱۵۷ لیتر است.

در حال حاضر سرانه مصرف آب شرب در بخش خانگی در اصفهان 149 لیتر است درحالی‌که هم‌اکنون این رقم در کشور به‌طور میانگین حدود 157 لیتر است.

سید اکبر بنی طباء در پاسخ به اینکه در چند روز اخیر در خبرگزاری تسنیم خبری  مبنی بر اینکه، 4 کلان‌شهر ازجمله اصفهان رکورددار مصرف آب شرب در کشور هستند آمده عنوان کرد: بیش از 10 سال است که از افق طرح آبرسانی اصفهان بزرگ می‌رسد ولی به‌رغم افزایش جمعیت، آب شرب به‌صورت عادلانه میان مشترکین در سطح استان توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از 30 هزار انشعاب به استان  اضافه می‌شود تصریح کرد: همه‌ساله به‌طور میانگین 30 هزار مشترک به استان اصفهان افزوده می‌شوند به‌طوری‌که هم‌اکنون بیش از 4 میلیون نفر تحت پوشش شرکت آبفا قرار دارند.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به تنها سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ تصریح کرد: به دلیل حداکثر ظرفیت تنها سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ هم‌اکنون در تأمین آب شرب مشترکین با کمبود 2.2 تا 2.5 مترمکعب در ثانیه مواجه هستیم اما بااین‌همه خللی در تأمین آب شرب مشترکین به‌صورت پایدار پدید نیامده است.

بنی طبا فرهنگ صحیح مصرف آب در اصفهان را یکی از عوامل مؤثر در تأمین پایدار آب شرب مشترکین برشمرد و خاطرنشان ساخت: استان اصفهان در منطقه گرم و خشک قرار دارد به‌طوری‌که میزان بارش در  این استان 50 درصد متوسط بارندگی در کشور است  و بعضاً در فصل تابستان دمای هوا به حدود 40 درجه می‌رسد ولی  مصرف بهینه باعث دسترسی پایدار مردم به آب شرب در اصفهان شده است.

مشاور مدیرعامل با اشاره به افزایش دمای هوا در فصل تابستان اعلام کرد: در فصول گرم سال با بالا رفتن دماي هوا به بيش از ٣٣ درجه نیاز آبی اصفهان افزايش می‌یابد و شاهد کمبود دو و نيم مترمکعب آب بر ثانیه در آبرسانی هستيم که خوشبختانه با مدیریت مصرف این کمبود جبران شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 10 سال از افق طرح آبرسانی اصفهان می‌گذرد اما با رویکرد سازگاری با کم‌آبی، آب شرب مشترکین تأمین شد اظهار داشت:   هم‌اکنون 90 درصد مشترکین که بالغ‌بر  2 میلیون و 200 هزار آحاد را تشکیل می‌دهند الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند که این مهم به دلیل ترغیب و تشویق مردم به فرهنگ درست آب به دست آمد.

وی به نقش رسانه در فرهنگ‌سازی مصرف درست در جامعه پرداخت و بیان داشت: در چند سال اخیر فعالان رسانه جمعی اعم از رسانه ملی، مکتوب، سایبری و شبکه‌های اجتماعی نهایت همکاری با شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان پیرامون نهادینه کردن مصرف بهینه آب در جامعه با شرکت آبفا استان اصفهان داشته‌اند که جای تقدیر و تشکر دارد.

سخنگوی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با تأکید بر محدودیت منابع آبی خاطرنشان ساخت: در چند سال گذشته با افزایش جمعیت نه‌تنها به منابع آبی استان اضافه نشد بلکه به دلیل عدم جاری بودن رودخانه در بستر زاینده‌رود بسیاری از چاه‌های متفرقه از مدار بهره‌برداری خارج شدند و آبدهی چاه‌های فلمن که یکی از منابع اصلی تأمین آب در استان به‌حساب می‌آمدند از 5/3 مترمکعب در ثانیه به 300 لیتر در ثانیه کاهش یافت.

سید اکبر بنی طباء با تأکید بر مصرف بهینه آب در فصل تابستان عنوان کرد: از مردم می‌خواهیم مصرف صحیح آب را مدنظر قرار دهند به‌ویژه در ساعات پیک مصرف که بین ساعت 11 تا 17 است همچنین از نصب پمپ به‌صورت مستقیم بر روی شبکه توزیع آب پرهیز کنند.

وی با اشاره به فرهنگ‌سازی آب در جامعه گفت: از پدران و مادران می‌خواهیم در مصرف بهینه آب دقت لازم را مدنظر قرار دهند تا کودکان که آینده‌سازان کشور هستند فرهنگ مصرف صحیح آب را در کانون گرم خانواده یا د گرفته باشند.

 

گروه خبر: