استقرار 6تانکرآبرسانی سیار آبفارکرمان درمناطق سیل زده کشور

Printer-friendly version
يكشنبه, فروردين 25, 1398
مدیرعامل شرکت آبفار استان کرمان گفت: بعد از وقوع سیلاب در استان های مختلف کشور شرکت آبفار استان کرمان تاکنون 6تانکرسیار آبرسانی به استان های لرستان وخوزستان ارسال کرده است.

مهندس علی رشیدی  با اشاره به افزایش حجم بارش ها در کشور و بروز سیلاب در برخی استان هاگفت: استان کرمان استان معین خوزستان درجریان سیلاب های اخیر است وشرکت آبفار استان کرمان نیز چون دیگر دستگاههای اجرایی استان کرمان اقداماتی را در خوزستان وعمدتا شهرستان حمیدیه که امدادرسانی وبازسازی شهرستان مذکوربرعهده کرمان است ، انجام داده است.

وی اظهارداشت: از ابتدای بروز سیل در استان های مختلف کشور مرتبا با مدیران شرکت های آب وفاضلاب روستایی آنان در ارتباط بوده وبرای کمک های مختلف اعلام آمادگی کردیم.

وی از ارسال 4تانکر به استان لرستان خبرداد وگفت: همچنین 2تانکر سیار آبرسانی به خوزستان ارسال شده است وامروز نیز تعدادی تانکرثابت آبرسانی به خوزستان بارگیری می شود.

رشیدی تصریح کرد: 750کیلوگرم پرکلرین برای سالم سازی آب و 1هزار متر لوله نیز به خوزستان ارسال شده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت آبفار استان کرمان با اشاره به حضور یک نماینده از شرکت آبفار کرمان در حمیدیه گفت: وی نماینده فنی و مدیریتی ما دراین شهرستان است واز 2روز قبل نیزیک خودروی شاسی بلند برای تردد در سیلاب به همراه اکیپ تعمیرات به استان خوزستان فرستادیم.

وی تاکید کرد: همچنین با کمک دوستان تعمیرات کرمان درشهرستان حمیدیه یک دستگاه تصفیه آب را جهت استفاده از آب شرب سالم به منظور جلوگیری از مصرف آب معدنی فراهم وهمچنین یک روز از حقوق تمام پرسنل شرکت به همراه پاداش به سیل زدگان این منطقه اختصاص یافت.

رشیدی بابیان اینکه منتظر اقدامات لازم برای مشخص شدن وضعیت روستاهای سیل زده دراین شهرستان هستیم گفت: تا زمانی روستاها درمحاصره آب باشند امکان بازسازی تاسیسات آبی ویا تعمیرات درآنها نیست.

مدیرعامل شرکت آبفار استان کرمان همچنین با اشاره به حضور سامانه بارشی قوی از امروز دراستان کرمان گفت:  با حضور مدیران شرکت 3جلسه مدیریت بحران برگزار شده تا در خصوص پیشگیری های لازم برنامه ریزی شود.

وی از حفر کانال، ایجاد خاکریز ونیز مصون سازی برخی منابع آبی استان نظیر چشمه ها ومنابع آبی توسط روسای شرکت های آبفار درسراسر استان خبرداد وبیان کرد: امیدواریم بارش ها کمترین خطر را برای استان ونیز تاسیسات آبی داشته باشند.

رشیدی بیان داشت: همچنین برنامه ریزی شده تا از توان پیمانکاران نیز برای کمک استفاده شود.

وی با اشاره به برنامه ریزی های کوتاه مدت ودرازمدت دراین حوزه گفت:دستگاههای آبرسان مجهز شد و نیروهای شرکت برای هرگونه بروز سیل وخسارت احتمالی درآماده باش هستند.

مدیرعامل شرکت آبفار کرمان تصریح کرد: استان کرمان 5700روستا دارد که 2800روستا بالای 20خانوار هستند و800روستا همچنان بدون شبکه آبرسانی است که بعضا با تانکر آبرسانی می شوند.

وی اظهارداشت: در سال 97موفق شدیم علی رغم تخصیص پایین اعتبارات که حدود 35درصد بود 205روستای استان را از نعمت آب شرب سالم برخوردارکنیم که 174روستا در دهه فجر و 30روستا در هفته دولت به نعمت آب شرب دسترسی یافتند.

رشیدی خاطرنشان کرد: برای سال 98 در برنامه ریزی شرکت تامین آب 200روستای استان پیش بینی شده است که منتظر تعیین اعتبار هستیم.

وی تصریح کرد: بارندگی استان کرمان در سال زراعی گذشته تنها 56میلی متر بوده وامسال تنها تا این لحظه 125میلی متر بارندگی را شاهد بودیم.

وی اظهارامیدواری کرد : با افزایش بارندگی ها پایان دوره خشکسالی را در استان شاهد وبه دوره ترسالی وارد شویم که اگر چنین اتفاقی رخ دهد بسیاری از مسائل آب استان برطرف می شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت آبفار استان کرمان با بیان اینکه پراکنش باران به شکلی است که قطعا تمام مشکلات ما را برطرف نمی کند ، گفت: خوشبختانه بارش های امسال باعث جوشش چشمه سارها درشهرستان های غربی استان شده ولی درشمال وشمال غرب استان همچنان با مشکل روبرو هستیم.

وی درپاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص احتمال بروز سیلاب و خسارت به تاسیسات آبی اظهار داشت: در صورت بروز سیلاب به ویژه در جنوب کرمان احتمال آسیب به تاسیسات آبی 600تا700روستای استان وجود دارد.

وی یکی از نگرانی های کارشناسان آبی استان را قرار گرفتن منابع چاه تامین آب را در حاشیه رودخانه ها ذکر کرد وبیان داشت: از آنجایی که ناپایداری منابع آبی در سال های اخیر باعث تغییر در مکان حفر چاه برای منبع تامین آب روستاها شده است، اغلب منابع چاهی تامین آب در دشت های آبرفتی و حاشیه رودخانه واقع شده اند که در صورت بروز سیل آسیب خواهند دید.

وی قیمت تمام شده آب در روستاهای استان را 1200تومان برای هر مترمکعب و قیمت فروش هر مترمکعب آب به مشترکان روستایی را 250تا300تومان ذکر کرد.

گروه خبر: