استفاده از گفتگوهای مردمی و دیپلماسی جهت رفع مشکل آب‌های مرزی

Printer-friendly version
دوشنبه, تير 24, 1398
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام‌جمعه سیستان و بلوچستان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مقدم، مسئول امور فرهنگی و دینی وزارت نیرو، عبد الاحد ریکی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سیستان و بلوچستان با مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی دیدار کرد.

در این دیدار که به مناسبت هفته صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب صورت پذیرفت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مقدم، تأکید کرد مدیریت مصرف آب به هفته صرفه‌جویی بسنده نشود و به‌صورت مستمر باید عنوان و در راستای فرهنگ‌سازی گام برداشته شود. وی اظهار داشت: از تریبون نماز جمعه و مبلغین  می‌توان  بر اهمیت صرفه‌جویی و لزوم مدیریت مصرف آب تأکید کرد و اقدامات مناسبی ازجمله توزیع بروشور مدیریت مصرف در بین نمازگزاران انجام داد.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام‌جمعه اهل سنت ضمن اظهار خوشحالی از پرشدن سدها در سیستان و بلوچستان به‌خصوص چاه نیمه‌ها در سیستان و سد زیردان در بلوچستان گفت: به لطف خدا براثر بارندگی‌ها ذخیره‌سازی آب از وضعیت مناسبی برخوردار است و کشاورزی منطقه سیستان رونق پیدا کرده است اما همچنان مردم در بسیاری از شهرها و روستاهای استان با مشکل کمبود آب روبه‌رو هستند و امید است با تلاش مضاعف روستاهای جنوبی استان نیز با ساخت سدهایی مانند پیشین و زیردان از هدر رفت آب جلوگیری کرد.

وی در ادامه گفت: اکنون‌که سدها و چاه نیمه‌ها پر آب است باید جهت عدم تبخیر آب تدبیری اندیشیده شود و آن را به‌درستی مدیریت کرد.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی در ادامه با بیان اینکه باید از تمامی ظرفیت‌های موجود جهت گرفتن حقآبه استفاده کرد گفت:  علاوه بر حوزه دیپلماسی برای تحقق حق آبه سیستان باید برای حل مشکل آب‌های مرزی جنوب شرق کشور از طریق گفت‌وگوهای مردمی اقدام شود.

در پایان عبدالاحد ریکی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آبفار استان گفت: شرایط ایران ایجاب می‌کند به دنبال راهکارهای برای حل بحران آب در کشور باشیم. 

توجه به اینکه مقدار آب قابل دسترس محدود است و در شرایط اقلیمی ایران که بارندگی‌ها روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند، بالا بودن سرانه مصرف موجب می‌شود تعادل تقاضا و آب در دسترس از بین برود.

دکتر عبدالاحد ریکی ادامه دادند: در این شرایط باید مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهیم، کاهش تلفات آب، اجرای روش‌های اجتماعی و فرهنگی، ساخت و استفاده از تجهیزات کم‌مصرف، اصلاح قیمت‌ها و تدوین قوانین و مقررات را پنج راهکار ضروری مدیریت مصرف آب دانست.

گروه خبر: