استان یزد ، پیشتاز در تولید فراورده‌های کنجدی کشور

Printer-friendly version
دوشنبه, دى 13, 1395
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی یزد:

صنعت سنتی و بومی تولید محصولات کنجدی در شهرستان اردکان، استان يزد را به بزرگ‌ترین مجتمع کارگاهی محصولات کنجدی تبديل كرده است تا نشان دهد صنایع بومی فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی مي باشند.
مدیر صنایع کشاورزی استان يزدبا اعلام این خبر افزود : در حال حاضر بیش از 176 واحد تولیدی سنتی و صنعتی در زمینه تولید فرآوردهای کنجدی در حال فعالیت هستند که از این تعداد 34 واحد صنعتی و مابقی به صورت صنفی و سنتی مشغول به کارند . شايان توجه است كه از سال 94 تا كنون 14 واحد توليدي فرآورده هاي كنجدي در استان به بهره برداري رسيده كه موجب اشتغال بيش از 200 نفر شده است. همچنين بيش از 60 جواز تاسيس براي توليد ارده،حلواارده،روغن كنجد،روغن ارده و ديگر مشتقات كنجدي توسط مديريت صنايع كشاورزي استان صادر گرديده است.

علیرضا طاقه باف ادامه داد : از این تعداد واحد بیش از 80درصد در شهرستان اردکان متمرکز هستند و عمده محصولات تولیدی در این مجموعه ها شامل حلوا ارده که حدود 50 درصد ، روغن ارده و روغن کنجد حدود 30 درصد، ارده، کرم ارده، ارده شکلاتی و شیرینی های کنجدی و سایر مشتقات کنجد حدود 20 درصد است.

طاقه باف ضمن اشاره به این نکته که در حال حاضر بیش از 1000 نفر به طور مستقیم در این حوزه مشغول به فعالیت می باشند گفت: در شش ماهه دوم سال با توجه به اینکه این محصول به صورت فصلی تولید می شود این تعداد تا 2200 نفر نیز افزایش می یابد واین در حالی است که بیش از 3500 نفر هم به صورت غیر مستقیم در این حرفه مشغول به فعالیت هستند

وی گفت : بنا به آمارهای موجود خرید کنجد توسط کارخانجات استان یزد چیزی حدود 42000 تن در سال می باشد که تولید 60000 تن فراورده های کنجدی و 3500 تن روغن کنجد را به همراه دارد که تنوع محصولات ، بهبود کیفیت و تنوع در انواع بسته بندی محصولات کنجدی از سیاست های عمده این مدیریت در این صنعت میباشد.
علیرضا طاقه با ف در ادامه گفت: ماده اولیه این کارگاه ها کنجد است که علاوه بر ارده و حلوا ارده، روغن نیز از آن استخراج می شود که بسیار مفید و مغذی است.میزان تولید ارده و حلوا ارده در شهرستان اردکان روزانه در مجموع بالغ بر 130 تن می باشد که 70 تن از این میزان حلوا ارده و 40 تن دیگر ارده است.

مدیر صنایع تبدیلی و تکمیلی سازمان جهادکشاورزی استان یزد ضمن اشاره به اهمیت وجایگاه صنایع بومی در کشور گفت : این صنایع به دلایل زیادی مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرند چرا که دارای مزایایی از جمله: اشتغال پايدار، کمک به اقتصاد محلی و منطقه‌ای، بومی‌شدن صنایع پایین دست و بالادست و وجود بازارهای مطمئن به دلیل ریشه‌دار بودن این محصولات مي باشد. اما این تولیدات با مخاطراتی نیز مواجه هستند که این مدیریت با در اولویت قراردادن موضوع " توليد و بسته بندي روغن كنجد، ارده و حلوا ارده و انواع فرآورده هاي غذايي برپايه كنجد و ارده " در برنامه اولویت های سرمایه گذاری صنایع تبدیلی و تکمیلی استان در راستای کمک به این صنعت تلاش می کند.
طاقه باف در پایان افزود: در راستاي حمايت دولت از توليدكنندگان اين بخش در سال 95 تا كنون مبلغ 110 ميليارد ريال تسهيلات به متقاضيان اعطا گرديده و حدود 30 ميليارد ريال نيز به بانكها معرفي شده اند كه در شرف پرداخت است.