اخطار به ۱۶هزار مشترک پرمصرف برق استان اردبیل

Printer-friendly version
سه شنبه, ارديبهشت 24, 1398
۲۳ درصد مصرف برق استان اردبیل در بخش صنعت است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل گفت: ما در حال حاضر ۱۶ هزار مشترک پرمصرف برق داریم که اخطار لازم را برای کاهش مصرف این مشترکان ارائه دادیم.
حسن محمدی در جلسه مدیریت بحران استان اردبیل اظهار کرد: در گذر از پیک مصرف تابستان ما برنامه‌های خود را در بخش خانگی، صنایع و کشاورزی، تجاری و ادارات تدارک دیدیم تا پیک تابستان را بدون کمترین خاموشی سپری کنیم.
وی با بیان اینکه منطقی نیست برای گذر از این پیک و چندین هفته محدود و 200 ساعت ایام پیک مصرف نسبت به احداث نیروگاه‌های جدید و سرمایه‌گذاری در حوزه تولید برق تمرکز داشته باشیم، خاطرنشان کرد: تولید برق استان یک هزار مگاوات است و ما از طریق شبکه توزیع این هزار مگاوات را با اتصال به شبکه سراسری مصرف می‌کنیم و پیش‌بینی می‌شود به‌تناسب تولید و مصرف هیچ مشکلی در تابستان امسال با صرفه‌جوئی مشترکین در حوزه‌های مختلف نداشته باشیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل به وجود 550 هزار مشترک برق در استان اشاره کرد و افزود: 450 هزار مشترک خانگی و 64 هزار مشترک تجاری هستند و مشترکان حوزه صنعت ما که دارای ارزش‌افزوده هستند 6 دهم درصد در بخش صنعت و 8 دهم درصد در بخش کشاورزی هستند.
محمدی ادامه داد: 23 درصد برق مصرفی استان در بخش صنعت است که این رقم در سال گذشته با 12 درصد رشد روبرو بوده است.
وی تصریح کرد: ما در سال گذشته و در ایام پیک مصرف با برخی خاموشی‌های ناخواسته روبرو بودیم که مشکلی فرا منطقه‌ای بود و خارج از حوزه استان و شرکت توزیع برق استان بود  اما با توجه به پیک مصرف ما در تابستان که 400 مگاوات پیش‌بینی‌شده امسال سهمیه تعیین‌شده برای استان 355 مگاوات است که پیش‌بینی می‌شود حدود 52 مگاوات با این اوضاع کمبود داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل به وضعیت جوی استان و پیش‌بینی افزایش 2 الی 3 درجه  دما در تابستان اشاره و اظهار کرد: به ازای هر درجه افزایش دما 6 مگاوات به مصرف برق اضافه می‌شود به‌طوری‌که اگر گرمای تابستان به بیش از 29 درجه برسد ما با 15 مگاوات افزایش مصرف برق مواجه خواهیم شد.
محمدی ضرورت اطلاع‌رسانی عمومی را برای همراهی مردم در تابستان به نیت کاهش مصرف انرژی یادآور شد و خاطرنشان کرد: در  نشست با صنایع با دیماند بالای یک مگاوات و نیز سایر صنایع  در اردیبهشت‌ماه سال جاری، تأکید شد در صورت مدیریت مصرف و کاهش 30 درصد مصرف در ساعات پیک  و  کشاورزان در صورت عدم مصرف در چهار ساعت پیک، در سایر ساعات به‌صورت رایگان از انرژی برق مصرفی برخوردار خواهند شد.
وی ادامه داد: ما به‌راحتی می‌توانیم در بخش صنعت 12 درصد، کشاورزی 9 درصد، تجاری و اداری تا 2 درصد و خانگی نیز تا 17 درصد کاهش مصرف را رقم بزنیم که در این زمینه ما برای مشترکین پرمصرف اعمال جرائم را مدنظر قرار دادیم.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان اردبیل به شناسایی 16 هزار مشترک پرمصرف برق در استان با رقم مصرف بیش از 200 کیلووات ساعت در ماه  گفت: ما انتظار داریم تا با تأکید استاندار اردبیل تغییر ساعات ادارات را در اردبیل در ایام پیک مصرف برق اعمال کنیم که براساس بخشنامه‌های ارسالی ساعات ادارات از 6 صبح تا 13 ظهر تعیین شده است.
محمدی اضافه کرد: سال گذشته این تغییرات ساعات ادارات در استان اعمال نشد ولی امیدواریم از اول تیرماه تا 20 مرداد این تغییر ساعات در کنار استفاده از 85 دستگاه دیزل ژنراتور در دستگاه‌های اجرایی در ساعات پیک مصرف اعمال شود.
وی از نصب کنتورهای هوشمند ویژه کشاورزان و همچنین استفاده دستگاه‌های اجرایی از انرژی تجدید پذیر خبر داد و بیان کرد: با توجه به اینکه امسال سهمیه تعریف‌شده استان اعلام شده تلاشمان بر این خواهد بود تا با همراهی هم‌وطنان خاموشی‌ها را اعمال نکنیم.

گروه خبر: