اختتامیه پویش مردمی «همراهی ۲ ساعته در ۳ روز گرم با کودکان کار» برگزار شد

Printer-friendly version
چهارشنبه, مرداد 23, 1398
چک اهدایی به کودکان کار به مبلغ ۶۱۲ میلیون ریال به بهزیستی تحویل داده شد.

مراسم اختتامیه پویش مردمی «یک همراهی 2 ساعته در 3 روز گرم با کودکان کار» در شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد برگزار شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی، این مراسم با حضور مهندس مدقق مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین شرکت توانیر، دکتر پوریوسف مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی، مهندس محفوظی مدیرعامل مخابرات مشهد، بابایی معاون کارآفرینی و اشتغال اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، دکتر نجاتیان مدیر ارشد گروه شرکت‌های رازیگر، مهندس سعیدی مدیرعامل، شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد، قطار شهری مشهد، شرکت شهرک‌های صنعتی شهرداری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مهندس سعیدی طی سخنانی با اشاره به جایگاه صنعت برق در زندگی و جامعه امروزی گفت: برای یک زندگی خوب و رونق اقتصادی باید از صنعت برق پویا و مطمئن برخوردار بود ضمن اینکه موازنه مصرف و تولید برق نیز بسیار ضروری است. امروز در کشورهای پیشرفته جهان‌بین مصرف و تولید یک موازنه برقرار است چرا که تأمین برق هزینه‌ای بسیار بالا به همراه دارد.

اگر چه راه اخلاقی ایجاد این موازنه، گفتمان با مردم است اما جهان پیشرفته از روش‌های پیشرفته هم استفاده می‌کند و یکی از این روش‌ها هوشمندسازی شبکه است. شرکت توزیع نیروی برق مشهد نیز از 5 سال پیش، تمامی کنتورهای مشترکین بزرگ را هوشمندسازی کرده است و در نتیجه آن با 150 مگاوات کاهش مصرف روبه‌رو بوده‌ایم. البته امروز کاهش مصرف به‌منزله کاهش رفاه، اشتغال و تولید نیست بلکه باید اوج مصرف را رعایت کرد.

مهندس سعیدی با اشاره به جایگاه استارت‌آپ‌ها و خلأ آن‌ها در عرصه مصرف انرژی گفت: از ظرفیت استارت‌آپ‌ها در حوزه مدیریت مصرف باید استفاده کرد و امسال با حمایت شرکت توانیر و گروه شرکت‌های رازیگر از ظرفیت استارت‌آپ‌ها به‌خوبی بهره‌مند شدیم.

روش کار آن‌ها یک روش نرم و داوطلبانه است به‌گونه‌ای که همه احساس خوبی داشتند و از همه عزیزان و دست‌اندرکاران این پویش مردمی قدردانی می‌کنم.

در ادامه این مراسم مهندس قاسم پور مجری طرح بهینه‌سازی و کاهش تلفات برق مشهد نیز گزارشی از روند اجرای کار را ارائه کرد و گفت: در برابر رشد اوج مصرف بار  کشور، مهم‌ترین مشکل ما مصرف در زمان کوتاه است و ما تنها 200 ساعت در سال با وضعیت بحرانی روبه‌رو هستیم. وی گفت: انتقال مصارف به سایر ساعت‌ها، طرح‌های تشویقی وزارت نیرو شامل مدیریت مصرف صنایع، اداری و تجاری، طرح دیزل و طرح کشاورز همکار از جمله راهکارهای مدیریت مصرف محسوب می‌شود. وی افزود: با امضای تفاهم‌نامه بین توزیع برق مشهد و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کل بهزیستی استان خراسان رضوی و با همکاری مرکز شتاب‌دهنده ایده اجرای این پویش معادل 612.000.000 ریال همکاری مردم و ادارات را شاهد بودیم.

دکتر نجاتیان مدیر ارشد گروه شرکت‌های رازیگر نیز گفت: امروزه ظرفیت استارت آپ ها بسیار بالاست و اعتماد توزیع برق مشهد به ما باعث شد تا کار جوانان بهتر دیده شود. این پویش بدون هیچ هزینه‌ای انجام شد و توانستیم در ساعاتی خاص و با تبلیغات لازم با کاهش مصرف برق در شهر مشهد روبه روز شویم. ما شتاب‌دهنده هستیم و از همه استارت آپ‌ها حمایت کرده و از گروه‌های خلاق و دارای ایده نیز دعوت به همکاری می‌کنیم.

دکتر پوریوسف مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه باید دنبال تغییر رفتار در جامعه بود و نگرش صرفه‌جویی باید به یک رفتار و عادت تبدیل شود، گفت: امروزه تغییر رفتار در جامعه به روش‌های خاص و خلاقانه و به نوآوری نیاز دارد و ایده شما در این پویش، فضای جدیدی را ایجاد کرد به‌گونه‌ای که افزایش تفکر مسئولیت‌پذیری و مشارکت مردم از فرصت‌های خوب پویش بود.

وی از ساماندهی 660 کودک کار طی سال گذشته در خراسان رضوی خبر داد و گفت: مبلغ جمع آوری شده از این پویش به همراه 20 میلیون تومان مشارکت بهزیستی و در مجموع 80 میلیون تومان صرف تحصیل کودکان کار خواهد شد.

بابایی معاون کارآفرینی و اشتغال اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: با اعتمادسازی در این پویش نشان داده شد که همه پای کار هستند و امروزه مشکلات و مسائل اقتصادی کشور با کمک، ایده و راهکارهای لازم مرتفع خواهد شد. در مشهد برای 10 شتاب‌دهنده مجوز فعالیت صادر شده که به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند و امروز باید به نسل جوان اعتماد کرد و آن‌ها را حمایت نمود.

در پایان این مراسم مهندس مدقق مدیر دفتر مدیریت مصرف و خدمات مشترکین شرکت توانیر ضمن تقدیر و تشکر از این حرکت فرهنگی و خیرخواهانه گفت: این پویش به‌عنوان یک روش جدید و خیرخواهانه نتایج خوبی به دنبال داشت و نشان داد با کارهای جدید و با همراهی استارت‌آپ‌ها می‌توان در حوزه مدیریت مصرف کار کرد.

وی همکاری بخش صنعت، کشاورزی و ادارات را در مدیریت مصرف انرژی بالغ‌بر 4 هزار مگاوات عنوان کرد و گفت: در حوزه مصرف خانگی و تجاری، این پویش به‌عنوان یک حرکت اجتماعی فرهنگی آثار خوبی به دنبال داشت.

وی تصریح کرد در سال جاری 300 میلیارد تومان پاداش برای طرح‌های مدیریت مصرف هزینه خواهیم کرد. و در این راه می‌توان از ظرفیت استارت‌آپ‌ها استفاده کرد و وزارت نیرو و توانیر حمایت لازم را انجام خواهند داد.

شایان ذکر است در این مراسم از ادارات و شرکت‌های نمونه و همراه در این پویش شامل شرکت مخابرات مشهد، بانک سامان سرپرستی شرق و شمال شرق، شرکت مخابرات خراسان رضوی، معاونت صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی، شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد و گروه شرکت‌های رازیگر با اهدای لوح، تقدیر به عمل آمد.

اهدای تندیس پویش به مهندس سعیدی و تقدیر از اتحادیه خودروهای کلاسیک و همچنین اهدای لوازم تحصیل به کودکان کار از دیگر برنامه‌های این پویش بود.

این گزارش حاکی است از چک اهدایی به کودکان کار به مبلغ 612.000.000 ریال نیز رونمایی شد و این چک تحویل اداره کل بهزیستی خراسان رضوی شد.

لازم به توضیح است این پویش توسط شرکت توزیع نیروی برق مشهد با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اداره کل بهزیستی خراسان رضوی از تاریخ 7 الی 9 مردادماه سال جاری از ساعت 15 الی 17 تحت عنوان "همراهی 2 ساعته در سه روز گرم برای کودکان کار اجرا گردید. در این پویش از مردم و مشترکین شهر مشهد درخواست شد حتی با خاموش کردن یک لامپ می‌توانند در این پویش مردمی شرکت کنند، از سوی دیگری برق مشهد متعهد گردید در پایان پویش موردنظر میزان صرفه‌جویی حاصل از این اقدام خیرخواهانه با هماهنگی اداره کل بهزیستی تقدیم کودکان کار نماید که حاصل این پویش مبلغ 612.000.000 ریال بود.

 

گروه خبر: