اخبار وزارت نیرو

مديرعامل شرکت ساتکاب منصوب شد

با صدور حکمی از سوی وزیر نیرو "داود عابدی" به عنوان مدیرعامل شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) منصوب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" با صدور حکمی، "داود عابدی" را به مدت دو سال به سمت مدیرعامل شرکت ساتکاب منصوب کرد.

بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان خسارت به زیر ساخت‌های آب و برق وارد شده است

قائم مقام وزارت نیرو در سفر به کرمانشاه پس از بازدید از مناطق زلزله زده گفت: در بخش‌های تامین و توزیع برق ، آب شرب و تامین آب و شبکه های آبیاری و زهکشی بالغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌ها وارد شده است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "ستار محمودی" با بیان اینکه این خسارت‌ها در حوزه آب ۳۰۰ میلیارد و در حوزه برق ، حدود۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است اظهار داشت: در فاز اول که بخش زیادی از آن انجام شده و بخشهایی در حال انجام است هدف پایداری زیر ساخت‌ها است اما برای برگشتن به وضعیت قبل نیازمند سرمایه‌گذاری و اعتبارات بلند مدت هستیم.

آبياري 3 ميليون هکتار از اراضي کشاورزي با شبکه‌های آبیاری مدرن در دستور کار وزارت نيرو

معاون طرح و توسعه شرکت مديريت منابع آب ايران گفت: آبياري 3 ميليون هکتار از اراضي کشاورزي با شبکه‌های آبیاری و زهکشی مدرن در دستور کار وزارت نيرو قرار دارد.

فاز اول ٢ پروژه آبرساني روستايي در شهرستان "انديكا"ی خوزستان افتتاح شد

فاز اول دو پروژه آبرساني به ١١١ روستاي استان خوزستان با حضور معاون اول رييس جمهور، وزير نيرو، استاندار خوزستان و جمعي از مسئولان محلي به بهره‌برداري رسيد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، اين دو طرح آبرساني عبارتند: از فاز نخست پروژه آبرساني به ٣٧ روستاي مسير سد شهيد عباسپور و فاز نخست پروژه آبرساني به ١٠٧ روستاي آبژدان و بخش مركزي كه در اين فاز ٧٤ روستا از نعمت آب شرب سالم، بهداشتي و پايدار بهره‌مند خواهند شد.

تشریح جزئیات بودجه آب و برق در سال 97 توسط معاون برنامه‌ریزی وزیر نیرو؛

اعتبار 82 هزار ميليارد ريالي وزارت نيرو در لايحه بودجه 97/ حمايت از توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير/ پيش بيني 470 ميليارد تومان اعتبار براي خريد تضميني آب و پساب از بخش غيردولتي

تعيين 200 ريال به ازاي هر مترمکعب آب شرب براي توسعه آبرساني روستايي و عشايري

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو گفت: در لایحه بودجه سال 1397 برای تکمیل طرح‌های آب شرب سالم و بهداشتی روستاها 300 میلیون دلار آ محل صندوق توسعه ملی، 200 ریال به ازای هر مترمکعب از محل عوارض آب مصرفی شهروندان و 5450 میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه ای پیش بینی شده است.

آزادسازی 30 هزار مترمربع از اراضی حریم بستر رودخانه‌ها در استان مرکزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی از آزادسازی 30 هزار متر مربع از اراضی رودخانه‌ها در استان با دستور قضایی خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عزت اله آمره ای با اعلام این خبر افزود: با پیگیری اکیپ گشت و بازرسی این شرکت و پس از شناسایی مستحدثات غیر مجاز در بستر رودخانه ها با طی مراحل فنی و حقوقی در اجرای مقررات قانون توزیع عادلانه آب ( ماده 48 قانون توزیع عادلانه آب)  و در راستای حفاظت کمی و کیفی از منابع آب و با اخذ حکم قضایی، 30 هزار متر مربع از اراضی تصرف شده در حریم رودخانه‌های استان آزاد سازی شد.

300 میلیون مترمکعب آب از سدها به‌سوی دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود

300 میلیون مترمکعب آب از سدها به‌سوی دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود/ احياي درياچه اروميه با مشارکت سازمان‌ها و کاهش مصرف

گسترش سامانه‌های اطلاعات مکانی GIS در صنعت آب و فاضلاب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی گفت: سامانه‌های اطلاعات مکانی GIS بعنوان مجموعه ای ساختاریافته از سخت افزار، نرم افزار، داده‌های مکان محور و فرآیندهای پیوسته در یکپارچه سازی داده‌ها در صنعت آب و فاضلاب در حال گسترش و استفاده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عبدالرضا خلیلی" رئیس کمیته برگزار کننده چهارمین کنفرانس ملی اطلاعات مکانی با اشاره به خبر فوق گفت: سامانه‌های GIS در کمک به حل چالش‌های مکان محور مانند هدررفت آب، کیفیت منابع و شبکه‌های توزیع، مدیریت حوادث و اتفاقات شبکه‌های آب و فاضلاب و مدیریت مصرف ابزاری قدرتمند بشمار می‌روند.

تغییر و تحولات در وزارت نیرو کلید خورد

شرایط سخت وزارت نیرو از این بابت دشوار به نظر می رسد که بحران آب در کشور و حل آن یکی از چالش های اساسی این وزارتخانه محسوب می شود.

به این وضعیت باید بدهی‌های سنگین و اقتصاد نابسامان آب و برق را نیز اضافه کرد، گره‌ای که تا کنون هیچ یک از وزیران قبل موفق به باز کردن آن‌ نشده‌‌اند.

در عین حال رضا اردکانیان وزیر نیرو که پس از سال‌ها غیبت به این وزارتخانه بازگشته برای حل مشکل و بحران آب تصمیم گرفته است معاونت آب و آبفا را به دست علی نورزاد که در ابتدای دولت یازدهم با حکم آخوندی به سمت مدیرعاملی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور منصوب شده بود،بسپارد.

Pages