اخبار جهاد کشاورزی

تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران استفاده از دانش روز دنیا، حذف بروکراسی اداری و رفع موانع تولید، مبارزه با فساد، ارائه تسهیلات و مشوقات به تولیدکنندگان بخش کشاورزی، نوسازی ماشین آلات کشاورزی و بهبود زیرساختهای حمل و نقلی جهت صادرات را لازمه تحقق شعار سال در بخش کشاورزی دانست.

تمدید اعتبار پروانه‌های کشاورزی

دبیر نظام صنفی کشاورزان شهرستان دزفول گفت: پروانه‌هایی کشاورزی که اعتبارشان به پایان می‌رسد را بعد از ۱۵ فروردین تمدید خواهیم نمود.

 بهمن دریکوندی دبیر نظام صنفی کشاورزان شهرستان دزفول گفت: با توجه به شرایط موجود و شیوع بیماری کرونا ویروس در رورهای اخیر و توصیه رئیس نظام صنفی کشاورزان کشور برای جلوگیری از شیوع این بیماری خطرناک و مسری، تصمیم گرفتیم تا نهم فروردین ۱۳۹۹ نطام صنفی کشاورزان را تعطیل کنیم.

بازتخصیص آب کشاورزی

یک حوضه­ ی آبریز به لحاظ تاریخی، سه دوره را از منظر توسعه پشت سر می­گذارد. دوره ­ی ابتدایی آن مصادف با شروع اولین بهره­ برداری­ ها از منابع آب است که به دلیل وفور نعمت، مدیریت کردن آب معنای خاصی ندارد. دوره­ ی میانی، به زمانی اطلاق می­ شود که بهره ­برداری از منابع شتاب می­ گیرد و فاصله­ ی بین منابع و مصارف اندک می­ شود و با تغییرات آب و هوایی سالانه، گاهی مصارف بر منابع پیشی می­ جویند و اصطلاحاً تعادل منابع و مصارف برهم می­خورد. دوره­ ی نهایی، دوره ­ای ست که مصارف فارغ از نوسانات جوی ، از منابع آب پیشی گرفته­ اند.

خسارت ۱۵۰ میلیارد تومانی سیل به زیربخش‌های کشاورزی لرستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: طبق برآوردهای اولیه سیلاب اخیر به زیربخش‌های کشاورزی این استان ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

عبدالرضا بازدار اظهار کرد: سیلاب و بارش‌های هفته گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان خسارت به زیربخش‌های کشاورزی استان شامل زیرساخت‌های عمومی از قبیل کانال‌های آب و برق، جاده بین مزارع و باغات، ادوات، استخرها و جاده‌های دسترسی عشایری وارد کرده است.

بهره برداری همزمان از 22 طرح آبیاری تحت فشار دردهه فجر

در ششمین روز از دهه مبارک فجر 22 طرح  آبیاری تحت فشاربه صورت همزمان باحضور  استاندار یزد و تعدادی از مقامات اجرائی استان و شهرستان در  بهاباد افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد ، محمدعلی طالبی استاندار یزد در مراسم بهره برداری ازطرح آبیاری کم فشار احمد آباد بهاباد  با بیان اهمیت اجرای روشهای نوین آبیاری و لزوم استفاده بهینه از منابع آبی استان در بخش کشاورزی فعالیتهای صورت گرفته در این زمینه را قابل تقدیر دانست و بر ضرورت استمرار اجرای شیوه های نوین و کارآمد در این بخش حیاتی تاکید نمود.

بهره برداری از 75 پروژه تولیدی وعمرانی بخش کشاورزی

همزمان با مراسم و برنامه های بزرگداشت چهل و یکمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران  75 طرح و پروژه بخش کشاورزی در سطح استان یزد افتتاح و  بهره برداری از آنها آغاز می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، سیّد جمال سجادی پور رئيس  این سازمان بااعلام خبر فوق افزود این پروژه ها  در بخشهای مختلف آب و حاک، تولیدات دامی، صنایع تبدیلی و تکمیلی  و کسب و کار نوین  و تولیدات گیاهی با اعتباری بالغ بر104 میلیارد تومان و اشتغالزایی 324 نفر به بهره برداری خواهد رسید.

تجلیل رییس جمهور از۶ نمونه ملی بخش کشاورزی یزد

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزدگفت : در سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی که با حضور رئیس جمهور، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی و پیشگامان رونق تولید در تهران برگزار شد، از ۶نمونه ملی بخش کشاورزی استان تجلیل بعمل امد.
 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد  ، سید جمال سجادی پوربا اعلام این خبر افزود: در سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی، افتخاری دیگر برای استان یزد رقم خورد و ۶ نمونه ملی در بخش های مختلف از این استان انتخاب و معرفی شدند.

آب مجازی دردل محصولات مصرفی روزانه

آب مجازی، مقدار آبی است که کالا یا محصول در یک فرآیند تولید از لحظه شروع تا پایان، مصرف می‌کند. در تجارت آب مجازی، به کشورهای کم‌آب توصیه شده که به جای تولید مواد غذایی از منابع آب داخلی، به واردات مواد غذایی مبادرت ورزیده و منابع آب داخلی را برای فعالیت­‌های تجاری پرسود اختصاص دهند.

مدیریت صحیح مصرف آب دربخش کشاورزی

امروزه با کاهش میزان بارش ها بحران کم آبی به شدت احساس می شود و در بسیاری از مناطق کشور با خشکسالی مواجه هستیم. با کاهش شدید سطح آب دریاچه ها و پایین رفتن آب پشت سد، زنگ خطر جدی خشکسالی و بحران کمبود آبی در کشور به صدا در آمده است.

تاملی پیرامون انرژی برق

نسبت به دیگر انواع انرژی مصرف برق با بیشترین نرخ در حال افزایش است، در سال ۲۰۱۷ مصرف برق جهان ۲.۶ درصد افزایش داشت که بخش اعظم آن مربوط به آسیا بود.

Pages