احداث ۵ تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای استان زنجان

Printer-friendly version
پنجشنبه, خرداد 23, 1398
این تصفیه‌خانه‌ها در شهرهای ابهر، ماهنشان، زرین آباد و دندی احداث شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان گفت: به‌منظور ارتقای بهداشت عمومی و حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی و کمک به پایداری محیط‌زیست تاکنون 5 تصفیه‌خانه در شهرهای زنجان، ابهر، ماهنشان، زرین آباد و دندی احداث شده و عملیات احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در چند شهر دیگر نیز در حال اجرا است.

علیرضا جزء قاسمی اظهار داشت: این شرکت سالانه 11 میلیون مترمکعب پساب در تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زنجان تولید می‌کند که به حوزه آبریز زنجانرود وارد می‌شود.

جزء قاسمی خاطرنشان کرد: 80 درصد از آب مصرفی شهرهای استان قابلیت تبدیل به پساب قابل استفاده در صنایع و بخش کشاورزی را به‌عنوان منبع آب پایدار، داراست که شرکت آب و فاضلاب نیز با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده آمادگی تحقق این امر را دارد.

مدیرعامل شرکت آبفای استان زنجان تصریح کرد: میزان پساب تولیدی در تصفیه‌خانه زنجان در افق چشم‌انداز این تصفیه‌خانه به 27 میلیون مترمکعب خواهد رسید که می‌توان از این میزان پساب به‌عنوان منبع پایدار آب برای صنایع و برخی بخش‌های کشاورزی زنجان بهره برد.

جزء قاسمی گفت: شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با بهره‌گیری از توان‌ بخش خصوصی برای ارتقای مدول اول تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زنجان اقدام کرده و مدول دوم این تصفیه‌خانه نیز در دست احداث است.

وی افزود: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زنجان، تمام جمعیت 410 هزارنفری این شهر تحت پوشش خدمات جمع‌آوری و دفع بهداشتی فاضلاب قرار می‌گیرند.

این مسئول ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهر زنجان را 75 هزار مترمکعب در شبانه‌روز اعلام کرده و گفت: برای ارتقای مدول اول و احداث مدول دوم در این تصفیه‌خانه بیش از هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار هزینه می‌شود.

جزء قاسمی به اجرای 42 کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در سطح شهر زنجان نیز اشاره‌ کرده و گفت: این طرح بااعتباری بالغ‌بر 300 میلیارد ریال و به‌صورت فاینانس جاری اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه پساب به‌عنوان طلای خاکستری در جهان شناخته می‌شود گفت: شرکت آب و فاضلاب استان زنجان با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته در زمینه بازچرخانی آب آمادگی دارد بخش بزرگی از آب مصرفی مورد نیاز صنایع استان را تأمین کند.

 

گروه خبر: