احداث نیروگاه‌های زباله‌سوز در ایران توسط بزرگترین برند جهان

Printer-friendly version
شنبه, شهريور 15, 1393
کسری حکمت مدیرعامل شرکت ماندگار انرژی پاک از ایجاد نیروگاه های زباله سوز در ایران توسط بزرگترین شرکت فعال دنیا در زمینه ساخت این نیروگاه ها خبر داد. شرکت سوئیسی هيتاچي زوسن انوا Hitachi Zosen Inova در نظر دارد تا در ایران چندین نیروگاه زباله سوز احداث نماید.

 

 

معضل زباله ها و پسماندهای زباله ای در ایران چندی است که دغدغه مسئولان شده تا جاییکه در شمال کشور این زباله ها به معضلی برای محیط زیست و ساکنان آنجا تبدیل شده است. نیروگاه های زباله سوز در راستای استفاده مناسب از این پسماندهای تولید شده احداث می شوند تا راه نجاتی بر دفع نامناسب آنها و استفاده بهینه از این زباله ها باشند.

نیروگاه های زباله سوز دارای انواع مختلف و روش‌های متفاوتی برای تولید برق است. میزان الودگی این نیروگاه از موارد مهم احداث آنها است. در شهرهای مختلف ایران نیز مطالعات امکان سنجی احداث نیروگاه های زباله سوز در حال بررسی است و برخی از شهرها نیز تا مرحله شروع احداث نیز پیش رفته اند. در این بین چندی پیش نیروگاه زباله سوز کهریزک به بهره برداری رسید تا گامی عملی در این زمینه برداشته شده باشد.

کرج نیز از شهرهایی است که در پی راه اندازی این نیروگاه ها است. در کلانشهر کرج روزانه بیش از یکهزار تن زباله خانگی تولید می شود که پروسه جمع آوری آنها از درب منازل تا دفن، بخش اعظمی از بودجه خدمات شهری را جذب می کند و صدها نفر از پرسنل شهرداری به همراه دهها دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین در چرخه ای تکراری هر روز تابوت زباله را برای تدفین تا مرکز دفن حلقه دره همراهی می کنند.

کسری حکمت در گفتگو با برق نیوز از ایجاد نیروگاه های زباله سوز در ایران توسط بزرگترین شرکت فعال دنیا در زمینه ساخت این نیروگاه ها خبر داد. شرکت سوئیسی هيتاچي زوسن انوا Hitachi Zosen Inovaدر نظر دارد تا در ایران چندین نیروگاه زباله سوز احداث نماید.

سال گذشته مذاکرات شركت سوئیسی هيتاچي زوسن انوا برای احداث کارخانه زباله سوز در شهر کرج با برگزاری چند دور مذاکرات فشرده با مدیران شهری برگزار شد. کارشناسان و نمایندگان شرکت سوئیسیهيتاچي زوسن انوا شنبه آینده به ایران سفر کرده تا دور دوم مذاکرات را انجام دهند. در این سفر یک هفته ای قرار است در مورد احداث چندین نیروگاه زباله سوز در شهرهای مختلف ایران مذاکره شود. علاوه بر پروژه نیروگاه کرج در مورد احداث نیروگاه های زباله سوز در شهرهایی دیگری نظیر تهران، مشهد، گرگان و ... نیز بررسی هایی صورت خواهد گرفت.

شرکت هيتاچي زوسن انوا Hitachi Zosen Inova بزرگترین شرکت فعال در زمینه احداث نیروگاه های زباله سوزدر دنیاست که تاکنون در کشورهای زیادی از جمله آمریکا، فرانسه، چین، آلمان، اتریش، ژاپن و ... 496 نیروگاه احداث کرده است.

نیروگاه های زباله سوز نیز از تکنولوژی های مختلفی برخوردار هستند که به راندمان و میزان آلودگی تولیدی بستگی دارد. برخی از نمونه های اولیه آن دارای آلودگی های زیاد بود و خود نیز باعث ایجاد مشکلات و معضلات دیگری خواهد بود. متاسفانه در برخی از شهرهای ایران بدون توجه به استانداردهای روز ساخت نیروگاه ها به سرعت در حال وارد کردن نمونه های ارزان آنها و با تکنولوژی های پایینی است که در آینده قطعا مشکل ساز خواهند بود.

برخی از مدیران شهرداری و مسئولان دولتی فقط به صرف تبدیل زباله به برق در پی ایجاد نیروگاه زباله سوز هستند که سالهاست در کشورهای دیگر نیز برچیده شده و به ایران با قیمت پایین فروخته می شوند. استانداردهای تعریف شده برای احداث نیروگاه های زباله سوز در ایران بسیار کم و کلی است در حالیکه استانداردهای احداث نمونه های اروپایی آن به بیش از چند صد صفحه می رسد و به طور کامل تمام جوانب آن در نظر گرفته شده است.

نمونه های جدید نیروگاه زباله سوز شرکت هيتاچي زوسن انوا از به روزترین کنولوژی ها بهره برده و کمترین الودگی زیست محیطی را در پی دارد. این نیروگاه ها تولید گاز CO2 خیلی کمتری دارند و یک نیروگاه آن آلودگی ای در حدود یک دستگاه خودروی پیکان دارد که در مقایسه با نمونه های دیگر از آلایندگی خیلی کمتری برخودار است.

شرکت سوئیسی تمایل به سرمایه گذاری در این زمینه در ایران دارد که هم اکنون مراحل نهایی عقد قرارداد را سپری کرده و در آستانه احداث این نیروگاه ها قرار گرفته اند. نمایندگان این شرکت در سه روز اول حضور خود در ایران  میهمان یکی از شرکت های بخش خصوصی هستند و در مورد زمینه های همکاری و چگونگی احداث این نیروگاه ها تبادل نظر خواهند کرد.

گروه خبر: