احداث دو تصفیه‌خانه آب و فاضلاب و یک نیروگاه برق‌آبی در قم

Printer-friendly version
يكشنبه, ارديبهشت 24, 1396
خدمت رسانی تاریخ ساز در آبفای قم

صنعت آب و برق و 4 سال تلاش و خدمت‌رسانی؛ 

مجموعه اقدام‌های صورت گرفته که ارتقای گوارایی آب شهر قم را نیز به دنبال داشته منجر به افزایش رضایتمندی مردم شهر در چهار سال گذشته شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، بهره‌برداری از پیشرفته‌ترین تصفیه خانه فاضلاب کشور، احداث تصفیه خانه شماره سه آب قم، پیشرفت 85 درصدی نخستین نیروگاه برق‌آبی بر خط کشور، احداث و بهره برداری از مرکز پیشرفته کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب، توسعه مرکز پایش و راهبری تأسیسات و نیز اجرای 383 کیلومتر شبکه آب و فاضلاب در طول چهار سال گذشته دوران درخشانی در تاریخ آب و فاضلاب قم به یادگار گذاشت.
مهندس "علی جان صادق پور" به ارائه گزارشی از عملکرد آبفای قم در دولت تدبیر و امید پرداخت و از توسعه و اصلاح بیش از 207 کیلومتر شبکه و خطوط انتقال آب و 176 کیلومتر شبکه و خطوط انتقال فاضلاب خبر داد.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش هدر رفت آب در قم گفت: طی این مدت هدر رفت آب از 18.5 به 17.25 رسیده که از این جهت در وضعیت مناسب‌تری در کشور قرار دارد.
رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فوری اضطراری آب با ظرفیت 600 لیتر بر ثانیه و تکمیل و بهره‌برداری از مخازن ذخیره آب مسکن مهر در پردیسان به ظرفیت 40 هزار مترمکعب را از جمله اقدامات شاخص آبفای قم در دولت تدبیر و امید ذکر کرد و گفت: تعویض 45 هزار فقره کنتور خراب مشترکین، نصب حدود 46 هزار فقره انشعابات آب و فاضلاب، حفر و تجهیز 7 حلقه چاه و رفع 71 هزار مورد حوادث شبکه و انشعابات آب و فاضلاب از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مدت است.
وی از احداث و بهره‌برداری از مرکز پیشرفته کنترل کیفیت و بهداشت آب و فاضلاب در قم در سال 94 خبر داد و گفت: استان قم از معدود استان‌های کشور به شمار می‌رود که دارای پیشرفته‌ترین مرکز و تجهیزات کنترل کیفی آب مطابق به استانداردهای بین‌المللی است.
صادق پور با اشاره به توسعه مرکز تله متری و کنترل از راه دور تأسیسات آب و فاضلاب قم گفت: با بهره‌برداری از این مرکز برای نخستین بار در کشور تمام شهرهای استان قم تحت پوشش تله متری و تله کنترل قرار می‌گیرد.
وی ساماندهی شهرهای جدیدالتحویل کهک، قنوات، دستجرد و سلفچگان و تله متری و تله کنترل شبکه‌های آب‌رسانی این شهرها، مطالعه و اجرای شبکه آب خام حرم مطهر حضرت معصومه (س) به ظرفیت 80 لیتر در ثانیه در راستای تنوع‌بخشی محصول آب را از دیگر دستاوردهای آبفای قم در دولت تدبیر و امید برشمرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم احداث و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه شماره سه فاضلاب با ظرفیت 50 هزار مترمکعب در شبانه‌روز و اجرای خطوط انتقال، اصلی و فرعی فاضلاب به طول حدود 116 کیلومتر را از دیگر پروژه‌هایی عنوان کرد که طی چهار سال گذشته با بهره‌مندی از تسهیلات بانک توسعه اسلامی به مرحله اجرا رسیده است.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره سه قم را یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های مدرن فاضلاب کشور دانست و گفت: در این تصفیه‌خانه از گاز حاصل از لجن 1.2 مگاوات برق تولید می‌شود که می‌تواند 70 درصد برق مورد نیاز تصفیه‌خانه را تأمین کند.
وی از آغاز احداث نخستین نیروگاه برق آبی «بر خط» کشور در تصفیه‌خانه آب قم خبر داد و گفت: این پروژه که در راستای سیاست‌های اقتصادی مقاومتی است با سرمایه ای بالغ بر ۱۷۰ میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی احداث می‌شود و در حال حاضر بیش از 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم توان تولید برق سازگار با محیط‌زیست با ظرفیت 3 مگاوات، ایجاد درآمد برای سرمایه پذیر و سرمایه‌گذار، استفاده از ظرفیت‌های بلااستفاده موجود خطوط انتقال آب، استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی و انتقال دانش و اشتغال‌زایی را از جمله مزایای اجرای این پروژه عنوان کرد.
وی همچنین از بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی 20 کیلوواتی خبر داد گفت: این پروژه نیز در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تأمین بخشی از برق مورد نیاز ساختمان ستاد مرکزی آبفا از انرژی خورشیدی به اجرا رسید.
صادق پور استقرار نرم‌افزار جدید امور مشترکین، فعال‌سازی مؤثر چهار درگاه ارتباط با مشترکین از جمله سامانه تلفنی 122، پیشخوان تخصصی دولت، سامانه پیامکی و ارائه خدمات از طریق درگاه اینترنتی آبفا را از اقدامات انجام شده در راستای افزایش رضایتمندی مشترکین عنوان کرد.
وی همچنین با اشاره به اقدامات فرهنگی و ترویجی با رویکرد بهینه‌سازی مصرف آب، تولید و پخش تعداد 250 برنامه از شبکه‌های رادیو سراسری معارف و جوان، اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی در مدارس به صورت مستمر، مشارکت در برگزاری همایش بزرگ مبلغان مذهبی، اجرای طرح حامیان آب در مدارس ابتدایی، برگزاری چهارمین جشنواره بزرگ فرهنگی هنری آب صدای زندگی، چاپ کتاب اهمیت و جایگاه آب از منظر قرآن و روایات اسلامی از جمله این اقدامات ذکر کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در پایان سخنان خود با اشاره افزایش کمی و کیفی ارائه خدمات شرکت آب و فاضلاب در دولت تدبیر و امید اظهار داشت: مجموعه اقدامات صورت گرفته که ارتقا گوارایی آب شهر قم را نیز به دنبال داشته منجر به افزایش رضایتمندی مردم شهر شده است.