اجرای موفق طرح «وصول همزمان با قرائت و توزیع»در امور برق ناحیه 4

Printer-friendly version
سه شنبه, آبان 15, 1397
شرکت توزیع برق شهرستان مشهد

اجرای موفق طرح «وصول همزمان با قرائت و توزیع»در امور برق ناحیه 4

وصول مطالبات یکی از اولویت های اقتصادی صنعت برق کشور محسوب می شود اما این وصول باید همراه با استراتژی، منش و ارزش های اخلاقی باشد.

شرکت توزیع برق شهرستان مشهد نیز در نیل به این هدف همواره معتقد است وصول باید متناسب با تکریم مشترکین و در شأن این شرکت باشد به گونه ای که وصول نباید به قطع برق و انشعاب مشترکین منجر شود.

از سه ماه پیش طرح وصول همزمان با قرائت و توزیع در امور برق ناحیه 4 مشهد اجرا شده و بدین منظور پای صحبت مهندس باغیشنی نشستیم.

به گزارش دفتر روابط عمومی، مدیر امور برق ناحیه 4 گفت: ما برای اجرای موفق این طرح ابتدا گفتمان خاصی برای کارکنان تعریف کردیم به گونه ای که طرح به صورت گفتمان دو طرفه بین شرکت و مشترکین باشد، ضمن اینکه سعی کرده ایم این طرح به یک مدل خوب تبدیل شود.

مهندس باغیشنی با اشاره تدوین مبانی طرح یاد شده گفت: مبانی طرح در قالب مراقبت از مجموعه اشتراک، کنترل و نظارت بر رفتار، صحت کار، ایجاد فضای فکری مناسب، دلسوزی و توجه به منافع مشترک و شرکت توزیع برق بوده است و در این بین مهم ترین امر در موفقیت طرح توجه به گفتمان بین مشترک و توزیع برق می باشد.

وی در ادامه توجه به آموزش ها را خاطر نشان کرد و گفت: امور برق 4 برای اجرای موفق طرح وصول همزمان با قرائت و توزیع، جلسات آموزشی و تخصصی مختلفی برای کلیه نیروها، سرپرستان، ناظران و همکاران برگزار کرد و در حال حاضر با اجرای آن شاهد هستیم برق 4 دارای کمترین بدهی معوقه است و تا پایان سال 90 تمامی بدهی های معوقه به صفر رسیده است.

باغیشنی افزود: در این طرح، وصول در یک دوره 15 روزه به یک دوره 60 روزه تبدیل شده و با آرامش و گفتمان، منافع شرکت و مشترکین مدنظر قرار گرفته است به گونه ای که مأمورین با مذاکره و گفتمان و     اطلاع رسانی به مشترک او را به نوعی راهنمایی و هدایت می کنند تا با برنامه ریزی مناسب و بهتری بتواند قبض خود را پرداخت کند.

خانم فرهادی رئیس اداره فروش انشعاب امور برق 4 نیز در رابطه با اجرای این طرح گفت: از آنجا که در بیانه چشم انداز ارزش ها و منشور اخلاقی توزیع برق مشهد احترام به حقوق مشتریان و پذیرش مسئولیت های اجتماعی در کنار توجه به بهره وری اقتصادی مطرح می باشد.

امور برق ناحیه 4 مشهد پیرو تأکیدات مکرّر مدیریت محترم عامل مبنی بر وصول مطالبات بدون قطع و از طریق مذاکره از اواسط سال 96 به دنبال عملیاتی کردن و طرحریزی مدلی بر مبنای «وصول همزمان با قرائت و توزیع قبوض» بر پایه اصول و فنون مذاکره می باشد. وی افزود: از آنجا که در روش سنتی وصول در هر دوره 60 روزه، تنها در پانزده روز فشرده جهت وصول برنامه ریزی میشد،کوتاه بودن این بازه زمانی برای پاگیری مأمورین از یک سو وبرای مشترکین از سوی دیگر (به منظور طرح موضوعاتی از قبیل اعتراض به مبلغ و یا تقاضای مهلت و غیره) گاهاً باعث بروز تنش هایی در فرآیند وصول می شد.

حال اگر بجای 15 روز فشرده ، در یک بازه وسیع 60 روزه مذاکره وصول در نوبت های قرائت و توزیع قبوض پیگیری مستمر گردد مزایای بسیاری از قبیل موارد ذیل عاید خواهد شد.

  1. یک مرحله اخطار در دوره فشرده وصول به 3 مرحله مذاکره موسّع در مراحل قرائت و توزیع و وصول تبدیل می گردد.
  2. در این بازه وسیع هر گونه ابهام و سؤال و تقاضای مشترک قابلیت رسیدگی و پاسخگویی مناسب خواهد داشت.
  3. با اطلاع رسانی به موقع، مشترک مهلت برنامه ریزی مناسب جهت تسویه صورتساب انرژی خود خواهد داشت.
  4. نهایتاً اینکه نفع متقابل مشترک و شرکت در این طرح ساده نهفته است.

امور برق ناحیه 4 مشهد با اجرای این طرح طی سال گذشته، ضمن کسب رتبه برتر در وصول مطالبات موفق شده است معوقات وصول سنواتی را تا سال 95 (ابتدای سال 96) به کمترین مبلغ بین امورهای اجرایی رسانده و با کم شدن معوقات، برترین رتبه وصول کل حاصل گردیده است.

  • کلیه موفقیت اجرای این طرح در مراجعه به موقع و توجه به اصول و فنون مذاکره با رعایت اصول اخلاقی و احترام به حقوق مشتریان بوده است.

شایان ذکر است در مراسمی که در محل نمازخانه امور برق 4 مشهد برگزار شد از مأمورین برتر قرائت و وصول تقدیر و لوح سپاس به آنها اهدا شد. مهندس باغیشنی در این مراسم گفت: این طرح با همه     دغدغه ها اکنون به نتیجه رسیده و این موفقیت را مرهون تلاش همه همکاران هستیم. در این مراسم از محسن عبداللهی و احمد شکارچی مأمورین قرائت و از احمد رضایی سرپرست مأمورین قرائت برق 4 با اهدای لوح تقدیر و هدایا قدردانی به عمل آمد.

DSC_3421.JPG

تـأمین برق مطمئن و پایدار خیمه ها و ایستگاه های صلواتی در ایام عزاداری ماه های محرم و صفر

به مناسبت ایام عزاداری ماه های محرم و صفر بویژه دهه آخر ماه صفر و همزمان با برپیایی خیمه های عزاداری و ایستگاه های صلواتی خدمات رسان به زائرین بارگاه منور حضرت ثامن الائمه علیه السلام، برق مطمئن و پایدار این اماکن توسط شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد تأمین شد.

به گزارش دفتر روابط عمومی، مهندس مشكيني معاون بهره برداري و ديسپاچينگ شركت ضمن اعلام اين خبر افزود : پيرو برگزاری جلسه هماهنگی گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل با ستاد احياء امر به معروف و نهر از منكر ،  دبيرخانه هيئات مذهبي مشهد، دادگستري خراسان رضوي، سازمان تبلیغات اسلامی و شهرداری مشهد مبنی بر لزوم تامين برق ايمن خيمه هاي عزاداري و ايستگاههاي صلواتي و عدم نصب پرده های عرضی بر روی پایه های فلزی و لزوم رعایت حریم شبکه برقدار، بدين منظور تمامي خيمه ها و ايستگاههاي مذكور كه داراي مجوز هاي قانوني لازم از سوي ستاد احياء امر به معروف و نهر از منكر و شهرداري مشهد بوده اند ضمن تماس با مركز فوريتهاي برق ( 121 ) و پس از بازدید و تایید کارشناس ایمنی امور مربوطه در ايام مذكور توسط ادارات اتفاقات و عمليات امورهاي برق  به نحو ايمن برقدار و به عزاداران حسيني خدمات ارائه داده اند .

مهندس مشكيني افزود: تمامی  خيمه داراي مجوز در سطح شهر مشهد با هماهنگي هاي لازم وبطور ايمن برقدار و به خدمت رساني به عزاداران و زائرين بارگاه منور رضوي پرداخته اند . وي همچنين از انجام هماهنگي هاي لازم با هيئات مذهبي و شهرداري به منظور نصب پرده هاي عزاداري طولي ايمن و پرده هاي عرضي بر روي درختان و ديوارها و سياه پوش نمودن شهر خبر داد و افزود : امسال خوشبختانه با هماهنگي خوبي كه گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی ؛ فرمانداري شهرستان مشهد، دبيرخانه هيئات مذهبي و ستاد احياء امر به معروف و نهي از منكر مشهد و شهرداري داشته است پرده هاي عزاداري بصورت ايمن در سطح شهر نصب شد تا در صورت وجود شرايط نامساعد جوي خطري جان و مال شهروندان  را تهدید نکند.

معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد در ادامه بیان داشت : با عنایت به حضور خیل مشتاقان و عزاداران بارگاه منور رضوی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و دهه آخر ماه صفر، تمامی ایستگاههای صلواتی و خیمه های عزاداری مبادی ورودی شهر مشهد مورد بازدید قرار گرفته و توصیه های ایمنی لازم ارایه شد. همچنین مطابق با سنوات گذشته، ستاد مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت تشکیل و گروههای کشیک در اتاق های شماره یک و دو حرم مطهر، امور دیسپاچینگ و فوریت های برق، ادارات اتفاقات و عملیات امورهای برق، مسیرهای منتهی به حرم مطهر حضور یافتند همچنین با عنایت به تشکیل ستاد مدیریت بحران شهر مشهد به ریاست فرمانداری مشهد، رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت نیز در ایام مذکور در محل ستاد مدیریت بحران شهر مشهد در کنار سایر دستگاههای بحران مدار شهری حضور داشته است.

DSC_3463.JPG

 

گروه خبر: