آغاز هفته صرفه جويي در مصرف برق در استان خراسان رضوي

Printer-friendly version
شنبه, تير 9, 1397
به گزارش روابط عمومي توزيع استان خراسان رضوي،

محمدرضا مزيني مديرعامل اين شركت با بيان اين نكته كه با توجه به خشكسالي هاي اخير و كاهش ميزان بارندگي به خصوص در سال گذشته كه باعث كاهش توليد در بخش نيروگاه هاي برق آبي شده است، گفت: همكاري مردم با سياست هاي اصلاح الگوي مصرف برق به ويژه مديريت مصرف در ساعات اوج بار كمك شاياني به اين صنعت براي تأمين برق مطمئن و پايدار براي تابستان 97 خواهد كرد.

وي افزود: در همين راستا هفته دوم تيرماه ( 9 الي 15 تير) به عنوان هفته صرفه جويي در مصرف برق در استان خراسان نامگذاري و اميد است با همراهي و مشاركت مردم شاهد تداوم خدمات صنعت برق و برقراري مطلوب جريان انرژي در تمامي مناطق باشيم.

وي با ذكر اين نكته كه هر يك از روزهاي هفته نامگذاري و شعار ويژه اي با توجه به مشاركت اقشار و گروه هاي مختلف از جمله اصحاب رسانه، صاحبان صنايع و اصناف، كشاورزان، خانواده ها، مسئولان و كارمندان ادارات و سازمان ها و... در نظرگرفته شده، برگزاري جلسات آموزشي و نشست هاي تخصصي با هر يك از اقشار جامعه، انعقاد تفاهم نامه هاي همكاري، اطلاع رساني و توزيع بسته هاي آموزشي، تبليغات ميداني و حضور باشكوه در نماز جمعه را از برنامه هاي اين هفته برشمرد.

وي با بيان اين نكته كه شركت توزيع نيروي برق استان خراسان رضوي به حدود يك ميليون و دويست و چهل هزار مشترك در سطح استان خراسان رضوي (بجز حوزه توزيع برق مشهد) ارايه خدمت مي كند افزود: مشتركان كشاورزي، خانگي و صنعتي بيشترين مصرف در سطح استان را دارند به گونه اي كه حدود 52 درصد از مصرف برق در سطح مشتركان توزيع برق خراسان رضوي به كشاورزي، 24 درصد به مصارف خانگي و حدود 13 درصد به بخش صنعتي اختصاص دارد.

وي با بيان اين مطلب كه ساعات اوج بار در فصل تابستان از حدود 11 صبح الي 15 و از ساعت 19 الي 23 است، افزود: در صورتي كه مشتركان مصارف خود را به ساعات غيرپيك بار منتقل كنند و در اين ساعت از وسايل برقي پرمصرف استفاده نكنند قطعاً مشكلي در تأمين برق نخواهيم داشت.

مديرعامل توزيع برق استان خراسان رضوي خطاب به مشتركان خانگي در سطح استان گفت: مشتركان مي توانند با رعايت چند نكته مهم ضمن كمك به صنعت برق در تأمين انرژي لازم، صرفه جويي خوبي در هزينه هاي برق مصرفي خانوار نيز داشته باشند.

وي استفاده از لامپ هاي كم مصرف و LED استاندارد، عدم استفاده از وسايل برقي پرمصرف از قبيل ماشين لباسشويي و ظرفشويي، اتو و جاروبرقي و... در ساعات پيك بار (11 الي 15 و 19 الي 23)، توجه به برچسب انرژي در هنگام خريد لوازم برقي، استفاده از دور كند كولرهاي آبي و نصب سايبان را به عنوان مهمترين راهكارهاي مديريت مصرف برق معرفي كرد و در خصوص استفاده از كولرهاي گازي كه متاسفانه به شكل نامناسبي رواج پيدا كرده، استفاده از انواع كولرهاي استاندارد كم مصرف و توجه به تنظيم دماي مناسب خنكي ( 23 تا 25 درجه) را ضرروي دانست.

مزيني همچنين با اشاره به پروژه هاي كاهش پيك بار در بخش هاي كشاورزي و صنعتي همكاري اين دو بخش را بسيار مهم و ضروري توصيف كرد و ابراز اميدواري كرد: با توجه به طرح هاي تشويقي خوبي كه تعريف شده شاهد همكاري مناسبي از سوي اين عزيزان باشيم.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان خراسان رضوي ادامه داد: پيك بار شركت در سال گذشته 5/1326 مگاوات بود كه با همكاري و همراهي مشتركين صنعتي، كشاورزي، اداري و تجاري در طرح هاي تشويقي پيك سايي و با مديريت و مصرف بهينه برق از سوي مشتركان خانگي، در تابستان سال گذشته از بابت كمبود توليد، خاموشي نداشتيم كه اميدواريم با همكاري مردم، از پيك برق تابستان سال جاري نيز به خوبي گذر كنيم.

وي از صاحبان چاه هاي كشاورزي و صنايع استان دعوت كرد با انعقاد قرارداد همكاري با شركت توزيع برق استان خراسان رضوي در بازه زماني پيك بار تابستان، ضمن كمك به صنعت برق از تخفيف ها و پاداش هاي در نظر گرفته شده بهره مند شوند.

وي در ادامه همكاري ادارات و نهادهاي دولتي و همچنين واحدهاي تجاري را در مديريت مصرف برق خواستار شد و با تأكيد بر اين نكته كه كاركنان صنعت برق استان خراسان تمامي تلاش خود را به منظور تأمين برق مطمئن و پايدار به كار خواهند گرفت، ابراز اميدواري كرد: مشاركت همگاني و مسئوليت پذيري تمامي اقشار جامعه در مديريت صحيح انرژي برق را شاهد باشيم.

گروه خبر: