آغاز فرآيند حذف قبوض كاغذی در توزیع برق شيراز

Printer-friendly version
يكشنبه, خرداد 19, 1398
صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ملاحظات زیست‌محیطی از مهم‌ترین علل حذف قبوض کاغذی است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز اعلام کرد که فرآیند حذف قبوض کاغذی، در این شرکت آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی توزیع نیروی برق شیراز، مهندس جلال زراعت‌پیشه گفت: فرآیند حذف قبوض کاغذی، یکی از برنامه‌های شرکت توانیر به شمار می‌رود که طی ماه‌های گذشته در برخی استان‌ها به شکل آزمایشی شروع‌شده و در توزیع برق شیراز نیز از اکنون آغاز شده است.

وی گفت: در این فرآیند، گام‌های مختلفی را پیش‌بینی کرده‌ایم که با اجرای مرحله‌به‌مرحله آن، فرآیند را در یک دوره زمانی مشخص کامل خواهیم کرد.

زراعت‌پیشه، مرحله اول را توسعه زیرساخت‌های موردنیاز دانست و گفت: در این مرحله سامانه پیامکی راه‌اندازی شده و شماره تلفن همراه مشترکان از طریق ارسال شناسه قبض به سامانه پیامکی 30001210، دریافت خواهد شد.

 زراعت‌پیشه با بیان اینکه از روش‌های مختلفی برای اطلاع‌رسانی به مشترکین در خصوص اجرایی شدن طرح، استفاده شده است، گفت: در گام دوم، اجرای آزمایشی و مرحله‌ای پروژه خواهد بود، این اقدام می‌تواند چالش‌های اجرای طرح حذف قبوض کاغذی را به حداقل ممکن کاهش دهد.

او با یادآوری اینکه در مرحله آزمایشی طرح در برخی مناطق اجرایی و مشکلات و آسیب‌های آن شناسایی و رفع خواهد شد، گفت: بعدازاین وارد مرحله اجرای کامل طرح و تثبیت آن پیش خواهیم رفت و برای اینکه مشترکان دغدغه‌ای در خصوص پرداخت صورتحساب نداشته باشند، روش‌های متنوعی برای پرداخت پیش‌بینی شده است.

زراعت‌پیشه گفت: برای تسهیل در پرداخت صورتحساب، مشترکان امکان مشاهده و دانلود قبض برق را از پورتال شرکت و پرداخت آنلاین را دارند و از طرفی اپلیکیشن خدمات غیرحضوری با امکان مشاهده و پرداخت قبوض  و مرکز پاسخگویی تلفنی شرکت و ... دیگر راهکارها، مدنظر قرار گرفته و اجرایی شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با اشاره به چالش‌های اجرای این طرح، گفت: کاهش درصد وصولی،  آگاهی نداشتن مشترکین از نحوه محاسبه هزینه برق مصرفی، انشعاب‌های مشاع در مجتمع‌های مسکونی، نهادینه نبودن کامل فرهنگ خدمات غیرحضوری در جامعه و ... از مهم‌ترین چالش‌ها محسوب می‌شود که راهکارهایی را برای رفع آن‌ها اندیشیده‌ایم.

زراعت‌پیشه همچنین، صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاهش مصرف کاغذ، ملاحظات زیست‌محیطی، کاهش دوره قرائت از دو ماه به یک ماه و ... را از تأثیرات مثبت اجرای این طرح اعلام کرد.

بر اساس این گزارش  فرآیند حذف قبوض کاغذی در شهرستان‌های شیراز، مرودشت، ارسنجان، پاسارگاد، کوار، خرامه، سروستان و سپیدان آغاز شده است.

گروه خبر: