آغاز برنامه حذف قبض‌های کاغذی برق در استان زنجان

Printer-friendly version
پنجشنبه, خرداد 23, 1398
برای صدور قبض‌های کاغذی استان زنجان سالانه حدود ۴ ونیم تن کاغذ مصرف می‌شود.

حذف قبض‌های کاغذی شرکت‌های توزیع نیروی برق کشور از جمله برنامه‌های در دست انجام وزارت نیرو است که از امسال اجرا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان، با حذف قبض‌های کاغذی (آب، برق، گاز و تلفن) در کشور بیش از 1400میلیارد تومان هزینه صدور قبض کاغذی کشور صرفه‌جویی می‌شود و این هزینه بسیار زیاد می‌تواند در مسیرهای دیگری سرمایه‌گذاری شده و از هدر رفتن سرمایه کشور جلوگیری کند. افزون بر بار مالی صدور قبض‌های کاغذی صدمه جبران‌ناپذیری به طبیعت وارد می‌کند. برای تولید هر تن کاغذ به‌صورت متوسط  25 اصله درخت تنومند و بیش از 16هزار گالن آب باید از بین برود، این آمار در مدت طولانی فاجعه‌ای بزرگ و آسیب اقتصادی بالایی است.

قبض‌های برق استان زنجان

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان گفت: این شرکت 445674 مشترک (تا پایان سال97) دارد و سال پیش 2میلیون و 667هزار و 344 قبض برق در این استان صادر شده است و برای صدور این تعداد قبض سالانه حدود 4ونیم تن کاغذ مصرف می‌شود.

عبداله نثار، با بیان اینکه با حذف قبض‌های کاغذی از هدر رفتن کاغذ و از بین رفتن درختان و منابع آب کشور پیشگیری می‌شود افزود: کاهش هزینه‌های صدور و تحویل قبض، افزایش سرعت اطلاع‌رسانی، رفع مشکلات ناشی از مفقودی قبض‌ها و سایر مشکلاتی که برای مشترکین پیش‌ می‌آمد از دستاوردهای حذف قبض‌های کاغذی است.

خدمات غیرحضوری

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان اضافه کرد: مشترکان برق استان زنجان می‌توانند برای دریافت قبض برق به‌صورت پیامکی شماره هفت‌رقمی رمز رایانه موجود در قبض برق خود را با تلفن همراه خود به شماره 50004927 ارسال نمایند و مبلغ کارکرد ماهیانه برق خود را دریافت کنند.

عبداله نثار، با اشاره به طراحی و انتشار نرم‌افزار سامانه برق زنجان(سبز) توسط شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان گفت: این اپلیکیشن سال پیش برای تلفن همراه طراحی شد و خدماتی مانند درخواست انشعاب، اصلاح اطلاعات، درخواست اصلاح نام ، اصلاح سرویس و تعرفه، جمع‌آوری و نصب انشعاب،  واریز صورت‌حساب و سایر خدمات غیرحضوری در این نرم‌افزار پیش‌بینی و طراحی شد و امسال نیز با ارتقای نرم‌افزار، افزون بر آن خدمات، برنامه‌های خاموشی با برنامه، شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان نیز در این نرم‌افزار گنجانده‌شده و مشترکان هر منطقه می‌توانند با روش‌های مختلف برنامه‌های خاموشی استان زنجان را دریافت کنند.

وی گفت: در نسخه به‌روز شده نرم‌افزار سبز امکان شناسایی مأموران برق هر منطقه نیز فراهم شده است و شهروندان می‌توانند با مراجعه به این اپلیکیشن عکس و مشخصات مامور مربوط به اشتراک خود را دریافت کنند.

روش‌های دریافت برنامه سبز

هم استانی‌های عزیز برای دانلود سامانه برق زنجان می‌توانند این اپلیکیشن را با نام «سامانه سبز» از کافه بازار و یا از طریق  مراجعه به قسمت دانلود اپلیکیشن در سایت اینترنتی شرکت توزیع برق استان زنجان به نشانی www.zedc.ir دانلود و نصب کنند.

 

گروه خبر: