آغاز برداشت "به" از مزارع استان یزد

Printer-friendly version
دوشنبه, آبان 11, 1394
بهاباد در صدر تولیدکنندگان به در استان

 

دیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی با اشاره به اینکه بهاباد بیشترین میزان تولید "به" در استان یزد را دارد،  گفت: با توجه به مبارزه اصولي با آفات آبدهي مناسب و كوددهي به موقع پيش بيني مي شود باغداران بهابادي امسال 1200 تن "به"  مرغوب از باغات خود برداشت كنند

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد محمدرضا ابراهیمی با اشاره به  آغاز برداشت "به"  از باغات استان یزد، اظهار داشت: سطح باغات "به" استان در حال حاضر  180  هکتار بارور است و حدود 20  هکتار به صورت نهال و غیر بارور در این شهرستان وجود دارد که پیش بینی می شود 1650 تن "به"  از این باغات برداشت شود.
ابراهیمی تصریح کرد: از لحاظ متوسط عملکرد به طور کلی در هر هکتار 9  تن برداشت وجود دارد که با توجه به مسائل اقتصادی و بازده سریع این محصول، به طورمتوسط از سال چهارم عمر درخت، باردهی اقتصادی شروع می‌شود و در صورتی که ارقام اصلاح شده با عملکرد بالای تولید کاشته شود و شرائط کاشت و داشت و برداشت و مدیریت باغ خوب باشد هر هکتار "به" 30  میلیون تومان درآمد اقتصادی دارد.
مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان یزد اظهار کرد : "به" میوه‌ای خوش طعم و معطر از خانواده سیب است. این میوه اگر چه به صورت خام خوردنی است ولی اغلب پخته آن را به صورت مربا و یا در غذاهای مختلف مصرف می‌کنند. محصول "به" برای بسیاری از درمان بیماری‌های عفونی  موثر است. این محصول مصرف داخلی دارد و در تهیه مربا و همچنین سایر محصولات فراوری شده، به شکل خشکبار و محصولات "به دانه" در رابطه با بحث گیاهی استفاده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه "به" در استان به صورت تک درخت ، باغات کوچک و بین درخت های باغات اصلی در اکثر استان تولید می شود گفت تولید کننده عمده این محصول دراستان شهرستان های بهاباد با 50 درصد تولید استان ،  خاتم با 15 درصد و تفت با 13 درصد می باشند که محصول "به" تولیدی مازاد بر نیازشان، به شهرستان های دیگر استان و سایر شهرستان‌های همجوار صادر می‌شود.
مدیر باغبانی استان زمان برداشت "به" در اين استان را از اواخر مهرماه تا نيمه آبان‌ماه اعلام كرد و گفت: اعطای تسهیلات برای اصلاح باغات ، برگزاری کلاس‌های آموزشی و توجیهی و توصیه های فنی در رابطه با هرس و تغذیه و تزیع بیش از 2200 اصله نهال "به"  اصلاح شده در اسفند سال 93 بین باغداران را از جمله اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در راستای حمایت از بهره‌برداران محصول "به" برشمرد