آبفا شیراز برای تأمین آب مردم ‌شهر در پی منابع آبی جدید است

Printer-friendly version
سه شنبه, تير 10, 1399
جلسه بررسی وضعیت پایداری آبرسانی شهرهای استان فارس برگزار شد.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل آبفا شیرازگفت : برای تأمین آب مردم کلان‌شهر شیراز نیاز به منابع آبی جدید دارد.

به گزارش روابط عمومی و آموزش همگانی آبفا شیراز، بهمن بهروزی اظهار داشت: برای تأمین آب شرب شیراز پروژه‌هایی در نظر گرفته‌شده که با اجرای آن وضعیت تأمین آب در آینده نزدیک متحول می‌شود به عبارتی اکنون وضعیت تأمین آب شیراز به‌گونه‌ای است که حدود 80 در صد از آب زیرزمینی و 20 درصد از آب سطحی تأمین می‌شود اما با اجرای خط دوم سد درودزن این میزان تأمین تغییر می‌یابد و 48 درصد از آب زیرزمینی و 52 درصد از آب سطحی  می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده از چاه‌های تأمین آب آهکی هست سفره‌های آهکی ثمره ذخیره آب در میلیون‌ها سال است با این میزان  برداشت که روزی 440 هزار مترمکعب  آب  منابع زیرزمینی از طریق حدود 177 حلقه چاه که در تملک شرکت است و 15 حلقه چاه استیجاری از شهرداری صورت می‌گیرد وضعیت منابع زیرزمینی خطرناک است که به‌محض اینکه خط دوم آب از سد درود زن متصل شود برداشت‌ها از آب زیرزمینی کم خواهد شد و تعدادی زیادی  از چاه‌ها بسته می‌شود.

وی با اشاره به اقداماتی در بخش تأمین آب شروع‌شده  به پروژه بزرگ طرح آب منطقه‌ای برای آب‌رسانی به شیراز اشاره کرد و گفت: خط دوم آب از سد درود زن با میزان 3 هزار لیتر بر ثانیه به شیراز در دست اجرا است که از این میزان 500 لیتر به صدرا و 2500 لیتر بر ثانیه به شیراز اختصاص خواهد یافت.

بهروزی با اشاره به عظمت طرح و تقدیر از سازمان آب منطقه‌ای افزود: اعتبار قیمت به‌روز این طرح بالغ‌بر 1300 -1400 میلیارد تومان است که با انجام ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه و اجرای خطوط انتقال و مخازن بین‌راهی، حدود 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرعامل آبفا شیراز از تحویل حدود 750 لیتر بر ثانیه آب در آینده نزدیک از فاز اول این خط خبر داد و اذعان داشت: خط انتقال به مخزن دوکوهک وصل شده و شرکت آب و فاضلاب شیراز در فاز اول برای تأمین آب شیراز برای تحویل حدود 750 لیتر آب با سه پیمانکار، اقدام به اجرای خط انتقالی به طول 18 کیلومتر با قطر 600 میلی‌متر نموده است.

وی به خط انتقال سد بشار یاسوج به‌عنوان سومین منبع تأمین آب اعتبار شیراز اشاره کرد و افزود: در شیراز محدودیت منابع آب وجود دارد خط دوم انتقال آب سد درود زن که در حال اجرا است ممکن است تا 5 سال دیگر  پاسخگوی نیاز جمعیت فزاینده شیراز نباشد لذا آبفا شیراز با چشم‌انداز به آینده، در فکر منابع دوردست‌تر است.

بهروزی در ادامه گفت: دولت و وزارت نیرو اقدامات و تخصیص‌هایی از سد بشار یاسوج انجام داده است که درصورتی‌که این خط عملیاتی شود می‌توان گفت سومین منبع تأمین آب شیراز سد بشار یاسوج است  
مدیرعامل آبفا شیراز در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های آبفا شیراز برای تأمین مخزن اشاره کرد و افزود: در کلان‌شهر شیراز چیزی حدود 230 هزار مترمکعب مخزن جدید برای تأمین آب لازم است که برای رفع این کمبود و رساندن به میانگین کشوری، برنامه‌ریزی و تأمین اعتبار از محل‌های مختلف مثل محل اعتبارات تنش آبی  که ملی هست در نظر گرفته‌شده است.

 

 

برگزاری جلسه بررسی وضعیت پایداری آبرسانی شهرهای استان فارس در آبفا شیراز

جلسه بررسی وضعیت پایداری آبرسانی شهرهای استان فارس در شرکت آب و فاضلاب شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آبفا شیراز، جلسه بررسی وضعیت پایداری آب‌رسانی شهرهای استان فارس با حضور بهمن بهروزی، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز؛ حمیدرضا دهقان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس، علی بوستانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس و نیز جمعی از معاونین و مدیران آبفا شیراز به‌صورت ویدئوکنفرانس با حمیدرضا جانباز، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و جمعی از معاونین این شرکت برگزار شد.

مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به جایگاه استراتژیک و مدیریت بحران آب‌رسانی در شیراز گفت: نگرانی‌ها با اتفاق‌های خوبی چون انتقال خط دوم آب سد درود زن که در حال وقوع است مرتفع خواهد شد.

در این جلسه بهمن بهروزی، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل آبفا شیراز با اشاره به وضعیت آب‌رسانی در شیراز، شهر صدرا و شهرک‌های الحاقی ، گزارش مبسوطی از اقدامات شرکت آب و فاضلاب شیراز برای برقراری و پایداری خدمت‌رسانی در کلان‌شهر شیراز را شرح داد.

گفتنی است در این جلسه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس و نیز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس به ارائه عملکرد خود در راستای وضعیت پایداری آب‌رسانی شهرهای استان فارس پرداختند.

 

 

 

گروه خبر: