زهکشی بیش از هزار هکتار از اراضی شهرستان خاتم

Printer-friendly version
Wednesday, May 6, 2020
به منظور حفظ و پایداری منابع آب و خاک

زهکشی اراضی راهکاری است که از دیرباز برای خارج کردن آب و املاح اضافی از بستر و یا عمق خاک به منظور ‌فراهم کردن ‌محیطی مناسب برای رشد ریشه و نیز تسهیل شرایط برای فعالیت ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان یزد سرپرست مدیریت آب و خاک سازمان جهادکشاورزی ضمن بازدید از پروژه بزرگ 1000 هکتاری تجهیز و نوسازی اراضی شهرستان خاتم گفت . مطالعات این طرح از سال 1385 شروع و عملیات اجرایی آن از سال 90 آغاز و تاکنون ادامه دارد.

عباس بشارتی با بیان اینکه وسعت اراضي محدوده طرح 1000 هكتار مي باشدكه تعداد 8 حلقه چاه را در بر مي گيرد و تحت كشت پسته قرار دارند گفت هدف از زهكشي اراضي تنور لاهور خاتم ايجاد شرايط مناسب ساختمان و كنترل املاح خاك و همچنين پايين انداختن سطح آب زيرزميني مي باشد

این مقام مسئول گفت با عنایت به کیفیت زه آب خروجی، ضرورت مطالعه و بهره برداری از زه آب موجود در جهت کشت گیاهان شور زیست به منظور حفظ و پایداری منابع آب و خاک مد نظر مدیریت آب و خاک و امور فنی مهندسی می‌باشد که همکاری اداراتی چون استانداری و شرکت آب منطقه ای را می طلبد

وي با تاكيد بر ضرورت اجراي اين طرح افزود: طرح ساماندهي زهاب هاي كشاورزي منطقه حدود  پنجاه  ميليارد ريال اعتبار نياز دارد که تاكنون اعتباري به اين طرح اختصاص داده نشده است.