متنا؛ مرکزی برای تعمیر و پشتیبانی درایوها، اینورترها و سافت استارت‌ها

Printer-friendly version
Thursday, August 15, 2019
نگاهی به مرکز تعمیرات و نگهداری ایران- متنا

با توجه به شرایط اقتصادی موجود، افزایش قیمت ارز و محدودیت های واردات، صنایع تولیدی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. از این رو، مسئله نگهداری و تعمیرات ماشین آلات و تجهیزات صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت است.

در این میان با پیشرفت تکنولوژی، درایوها و اینورترهای صنعتی در زمره پراستفاده‌ترین تجهیزات صنعتی قرار گرفته‌اند.

درایو چیست؟

درایو یا همان اینورتر دستگاهی است که برای تنظیم دور الکتروموتورهای AC (موتورهای سه فاز) طراحی شده است. درایوها می‌توانند به‌صورت پیوسته دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی آن تغییر دهند. این عمل درایو فواید بسیاری دارد. منعطف نمودن پروسه‌های صنعتی، صرفه‌جویی انرژی و کاهش جریان راه‌اندازی کشیده شده از شبکه، از جمله ویژگی‌های ممتاز درایو یا همان اینورترها است. همچنین درایوها می‌توانند موتور را به‌صورت نرم و کاملاً کنترل‌شده راه‌اندازی و یا متوقف نمایند. تنظیم زمان شروع به کار و یا توقف موتور با دقت چند دهم ثانیه تا صدها دقیقه از دیگر ویژگی‌های درایو است. استفاده از درایو همچنین موجب کاهش تنش‌های مکانیکی کوپلینگها و سایر ادوات دوار نیز می‌شود.

سافت استارتر چیست؟

سافت استارتر دستگاهی است که به‌منظور راه‌اندازی یا توقف موتورهای القایی سه فاز همراه با تنظیم ولتاژ اعمال‌شده طراحی شده است. به عبارتی از سافت استارتر به‌منظور کاهش موقت جریان، گشتاور و بار موتورهای AC در هنگام شروع به کار استفاده می‌شود. سافت استارتر به معنای راه‌اندازی نرم است که به‌واسطه آن دور و جریان راه‌اندازی موتور به‌تدریج به جریان نامی خود می‌رسد. استفاده از سافت استارتر مزیت‌های بسیاری دارد. کاهش فشار مکانیکی و الکتریکی به‌واسطه راه‌اندازی آهسته موتور از جمله مزیت‌های استفاده از سافت استارتر است. به بیانی دیگر استفاده از سافت استارتر موجب کاهش فشار مکانیکی وارد بر موتور و شفت آن و همچنین کاهش فشار الکتریکی وارد شده بر کابل‌های برق موتور و شبکه توزیع نیرو در هنگام راه‌اندازی موتور می‌شود. به‌این‌ترتیب طول عمر تجهیزات متصل به موتور به مقدار قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

سافت استارتر یا درایو؟

سافت استارتر و داریور هرکدام جنبه خاصی از نیازهای فنی ما در صنعت را برطرف می‌سازند؛ بنابراین انتخاب درست هریک از آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی بحث هزینه‌های اضافی نیز ما را ملزم می‌کند تا انتخابی هوشمندانه میان سافت استارتر و درایو داشته باشیم. در ادامه قصد داریم موارد کاربرد سافت استارتر و درایو را به‌صورت جداگانه و همراه با ذکر مثال توضیح دهیم.

1- برای راه‌اندازی موتور با بار کامل بهترین گزینه درایو است. علت این امر آن است که در سافت استارتر، موتور با ولتاژ کامل راه‌اندازی نمی‌شود و درنتیجه گشتاور کاهش خواهد یافت. به‌طور مثال در بالابرها و یا دستگاه‌های سنگ‌شکن که نیاز به گشتاور زیادی برای راه‌اندازی وجود دارد استفاده از سافت استارتر توصیه نمی‌شود.

2- برای تغییرات زیاد در میزان سرعت و یا نیاز به سرعت‌های بالا در موتورهای سه فاز بهترین و تنها گزینه درایوها هستند. به‌طور مثال در صنایع ریسندگی و چله کشی بهترین گزینه استفاده از درایوها است. به عبارتی در صنایع ریسندگی سرعت موردنظر برای جمع‌کردن نخ (کشیدن نخ و چرخاندن قرقره‌ها) توسط درایو تعیین می‌شود.

3- برای راه‌اندازی موتورهای سه فاز به‌صورت آرام، در یک بازه زمانی مشخص و گشتاوری حدود 50 درصد از بار کامل، استفاده سافت استارتر بهترین و مناسب‌ترین گزینه خواهد بود. برای مثال می‌توان به نوارهای نقاله‌ها به‌خصوص اگر اقلام حساس به لرزش روی آن وجود داشته باشد اشاره نمود. البته از درایو نیز می‌توان برای راه‌اندازی و توقف آرام موتور استفاده کرد. در این صورت قبل از هر چیز باید این مهم را در توان خاصی از موتور به جهت مقرون‌به‌صرفه بودن آن ارزیابی نمود.

4- اگر برای راه‌اندازی و یا توقف موتور سه فازی گشتاور، سرعت و یا تغییر هریک از این موارد نیاز نیست بهترین حالت استفاده از روش راه‌اندازی مستقیم یا همان ستاره مثلث است. به‌عبارت‌دیگر اگر یک موتور سه فازی وجود دارد که با توجه به شرایط باید در زمان‌های مشخص روشن یا خاموش گردد نه سافت استارتر و نه درایو هیچ‌کدام برای این مورد مقرون‌به‌صرفه نخواهند بود. در چنین مواردی بهترین گزینه استفاده از راه‌اندازی مستقیم است. البته در این روش کلاس موتور ازنظر سیکل کاری باید به‌دقت تنظیم گردد.

5- برای تجهیزاتی مانند پمپ‌ها و فن‌های سانتریفوژ بهترین گزینه استفاده از درایوها خواهد بود. همچنین همان‌طور که در ابتدا نیز گفته شد استفاده از درایو مقدار انرژی مصرفی را به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

مهم‌ترین برندهای درایو:

Siemens

ABB

LS

Rexroth

Danfoss

Vacon

البته برندهای خوب دیگری نیز وجود دارند ولی عمومیت استفاده از این برندها بیشتر است. لازم به ذکر است استفاده از برندهای مطرح در پروژه‌ها و دستگاه‌های حساس پیشنهاد می‌شود چراکه از لحاظ پشتیبانی و نگهداری امکانات بیشتر و اعتماد قابل قبولی وجود خواهد داشت.

 

از جمله کاربردهای درایوها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

صنایع نساجی

آسانسور و بالابرها

خودروسازی

نوار نقاله‌ها

پمپ‌های آب

سانتریفیوژهای آزمایشگاهی

ماشین‌های برقی و هیبرید

انواع ماشین‌های برش

سی ان سی‌ها (CNC)

مرکز تعمیرات و نگهداری ایران (متنا) با توجه به نیاز پشتیبانی در حیطه‌های مختلف و گستردگی تجهیزات در صنایع، هم‌اکنون خدمات تعمیرات و پشتیبانی به صنایع مختلف را بر روی تجهیزات مشخصی ارائه می‌کند. درایوها، اینورترها و سافت استارت‌ها از جمله تجهیزات مورد تعمیر و پشتیبانی هستند.

بخش آموزش و مشاوره متنا جهت ارائه خدمات تخصصی به صنایع و مهندسان به وجود آمده و با توجه به تجربه چندساله خود در تعمیرات انواع درایو و اینورتر و با هدف افزایش خدمات در سراسر ایران اقدام به برگزاری دوره‌ای کاملاً عملی و کاربردی در این زمینه نموده است. دوره مذکور با تجهیزات واقعی بوده و به مدت سه روز در تهران و سایر شهرهای ایران برگزار می‌شود. عناوین دوره تعمیرات و نگهداری درایو به شرح ذیل ارائه می‌شود:

 • معرفی درایو و اینورتر و کاربردهای آن در صنعت
 • معرفی برندهای پرکاربرد در صنعت
 • نحوه عیب‌یابی درایو و اینورتر معیوب
 • روش‌های تعمیرات درایو و اینورتر
 • نحوه تست قطعات موجود در درایو
 • معرفی بلوکی بخشه‌ای مختلف درایو
 • تعمیر یک درایو واقعی
 • نصب سخت‌افزار درایو
 • پارامتردهی و راه‌اندازی و تست درایو تعمیر شده
 • نکات کاربردی در نگهداری و PM درایوها و اینورترها
 • تفاوت‌های سرور درایوها و درایوهای AC

 

ارتباط با ما

آدرس: تهران، حکیم غرب، بلوار علامه جعفری، روبروی شهر سنگ، شماره 67

تلفن: 02144647524- 02144154731

فکس: 02144132074

وب سایت : https://matna-co.com/

 

News Category: