Error message

Notice: unserialize(): Error at offset 11 of 39 bytes in variable_initialize() (line 1189 of /home2/barghab/public_html/includes/bootstrap.inc).

موزه آبفای استان اصفهان راه‌اندازی می‌شود

Printer-friendly version
Tuesday, June 11, 2019
اصفهان تنها شهری در کشور است که دارای خانه فرهنگ آب است.

رئیس گنجینه ملی آب ایران گفت: موزه صنعت آب و فاضلاب استان اصفهان باید با نگاه ملی و در شان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ایجاد شود. چرا که اصفهان تنها شهری در کشور است که دارای خانه فرهنگ آب است.

مهندس رضا راعی در جریان بازدید از خانه فرهنگ آب اصفهان بر انتخاب مکانی مناسب برای راه‌اندازی گنجینه صنعت آبفای استان اصفهان تأکید کرد و گفت: استان اصفهان ظرفیت داشتن موزه تخصصی آب و آبفا را دارد و گنجینه ملی آب ایران از این حرکت‌های سازنده فرهنگی حمایت می‌کند.

مهندس راعی گفت: هم‌اکنون کار احداث موزه یا پارک موزه آب در استان‌های مرکزی، آذربایجان شرقی (تبریز) و خوزستان در حال انجام است و در شهر شاهرود نیز بخش خصوصی اقدام به راه‌اندازی موزه آب کرده که 70 درصد آن مربوط به صنعت آب و فاضلاب است.

وی با تأکید بر آموزش مصرف بهینه در خانه فرهنگ آب اعلام کرد: در حال حاضر اصفهان دارای مرکزی تحت عنوان خانه فرهنگ آب است انتظار می‌رود در این مرکز که اقشار مختلف جامعه تحت آموزش مصرف بهینه قرار می‌گیرند این فعالیت مهم فرهنگی با قوت ادامه یابد و در این راستا موسسه گنجینه ملی آب نهایت همکاری را یا خانه فرهنگ آب در دستور کار قرار می‌دهد.

وی تجهیزات و وسایل کمک‌آموزشی در خانه فرهنگ آب را قابل‌توجه دانست و عنوان کرد: شواهد حاکی است که در خانه فرهنگ آب با توجه به استقرار تجهیزات کاهنده مصرف و کارگاه‌های متنوع آموزشی در راستای مصرف بهینه آب این مرکز در ترویج مصرف بهینه آب موفق عمل می‌کند.

 رئیس گنجینه ملی آب ایران تأسیس موزه آب را در اصفهان ضروری دانست و خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه بیش از نیم‌قرن از فعالیت صنعت آب و فاضلاب در اصفهان می‌گذرد و قدمت صنعت آبفا در اصفهان بیش از سایر نقاط در کشور است به نظر می‌رسد تأسیس موزه آب در اصفهان بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: تأسیس خانه فرهنگ آب و کارکرد آن نیز به‌عنوان الگوی مفید پیرامون ترویج مصر بهینه آب باید در سطح ملی اطلاع‌رسانی شود تا از این تجربه سایر استان‌های دیگر بهره‌مند شوند.

راعی اعلام کرد: سازمان گنجینه ملی آب نهایت همکاری را با شرکت آبفا در راستای تأسیس موزه آب در اصفهان را در دستور کار قرار می‌دهد.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان نیز در این بازدید گفت: هدف شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از راه‌اندازی این موزه، حفظ و نمایش اسناد، مدارک، تجهیزات، دستاوردها و پیشرفت‌های صنعت آب و فاضلاب در نیم‌قرن اخیر است.

وی با اشاره افزود: با توجه به نقش موزه به‌عنوان یک واحد فرهنگی آموزشی، این مرکز می‌تواند نسبت به معرفی آثار و سوابق ارزشمند تاریخی- فنی مهندسی آب کشور و نیز ارائه پیشرفت‌های شگرف در شاخه‌های مختلف مهندسی آب بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در این دوران و ایجاد خودباوری در نسل حاضر و آینده بسیار مؤثر باشد.

سید اکبر بنی طباء افزود: درعین‌حال آبفای استان اصفهان به دنبال ارائه آموزش‌های عمومی و تخصصی به علاقه‌مندان در کنار بازدید از موزه است.

وی گفت: به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان درصدد استقرار و افتتاح گنجینه و مرکز آموزشی تخصصی نظیر خانه فرهنگ آب در یک مکان وسیع و در دسترس شهروندان است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به نقش خانه فرهنگ آب در نهادینه کردن مصرف بهینه آب در جامعه پرداخت و اظهار داشت: هم‌اینک خانه فرهنگ آب اصفهان نقش بارزی را در امر آموزش مدیریت مصرف  ایفا می‌کند. درواقع تأسیس خانه فرهنگ آب که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است راهبرد فرهنگ‌سازی را در مسیر واقعی خود قرار داده است.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و  فاضلاب استان اصفهان  بابیان اینکه صرفه‌جویی یکی از عناصر بارز فرهنگی جامعه اصفهان است  گفت: به‌منظور پاسداشت آب و فرهنگ‌سازی مصرف ، تأسیس و راه‌اندازی خانه فرهنگ آب را اصفهان در دستور کار قرار دادیم.

 بنی طبا با بیان اینکه از بدو تأسیس خانه فرهنگ آب اقشار مختلف جامعه از این مرکز دیدن کردند گفت: طی سال‌های اخیر جمع بسیاری از اساتید دانشگاه، جمعی از فرهنگیان و مدیران دبیرستان‌ها، امور بانوان فرمانداری اصفهان  ، مدیران فرهنگ‌سرای شهرداری ، کارکنان آموزش‌وپرورش استان اصفهان و اعضای پایگاه‌های بسیج  شهر اصفهان و شهرستان‌ها همچنین دانش آموزان در مقاطع مختلف  از خانه فرهنگ بازدید و با روند فعالیت‌های آموزشی و کارگاهی مصرف بهینه آب برای چهارمین سال متوالی آشنا شدند.

. وی هر رفتاری که در جامعه صورت می‌گیرد را بازتاب آموزش و فرهنگ آن جامعه برشمرد و خاطرنشان ساخت: یکی از اهداف خانه فرهنگ آب آموزش راهکارهای مصرف بهینه آب به گروه سنی مختلف بوده و تلاش بر این شده تا با رسوخ در بین دانش آموزان بتوان رعایت  الگوی مصرف و فرهنگ صحیح مصرف آب  را برای این دسته از گروه سنی نهادینه نمود؛ بنابراین با اقدامات و پیگیری‌های خانه فرهنگ آب از اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان و سازمان بهزیستی و همچنین با به‌کارگیری مربیان مجرب هنری زمینه‌های فرهنگ‌سازی در سنین مهدکودک تا نوجوان در دستور کار قرار دارد.

. مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا استان اصفهان با اشاره به راه‌اندازی  کارگاه مدیریت مصرف آب در خانه فرهنگ گفت: کارگاه مدیریت مصرف آب راه‌اندازی شده تا در این کارگاه بازدیدکنندگان به‌صورت عملی و مستقیم با لوازم و تجهیزات کم‌مصرف  در محیط منزل و محل کار آشنا شوند و تفاوت مصرف را در شیرآلات قدیمی و شیرآلات کم‌مصرف مشاهده نمایند. کارگاه مجهز به نمایش اجزاء مختلف مصرف مثل سرویس بهداشتی، حمام، روشویی، آشپزخانه و سایر باغچه، کولرهای آبی و گازی و وسایل آب بر مثل ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی است به‌این‌ترتیب مراجعه‌کنندگان با نحوه صحیح مصرف در بخشه‌ای مختلف آشنا می‌شوند.

 

 

 

News Category: