اولین نیروگاه یک مگاواتی شمالغرب کشور در اردبیل افتتاح شد

Printer-friendly version
Sunday, May 5, 2019
باحضورمسئولان استانی اولین نیروگاه  یک مگاواتی خورشیدی شمالغرب کشور با میانگین تولید 5000 کیلوات ساعت در روز ،درزمینی به  مساحت 3 هکتار درشهرستان اردبیل  و باهدف تحقق شعار"" رونق تولید""  به بهره برداری رسید

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان ظهرامروز درآیین بهره برداری ازاین پروژه به سرمایه گذاری یکصدمیلیارد ریالی بخش خصوصی اشاره کرد واظهار داشت: این نیروگاه در زمینی به مساحت سه هکتار با اعتبار 100 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث شده است.
وی اظهار داشت: در این نیروگاه سه هزار و 230 عدد پنل خورشیدی نصب شده و با بهره برداری از آن برای 10 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی و برق مورد نیاز 650 خانوار تامین می شود.
محمدی با اشاره به اینکه شرکت توزیع برق استان خرید تضمینی برق تولیدی این واحد را به مدت 20 سال متعهد شده است، بیان کرد: شرکت توزیع برق استان خرید تمامی برق تولیدی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی را به مدت 20 سال تضمین می کند.
وی افزود: مجوز احداث این نیروگاه در شهریور ماه 97 صادر شد و عملیات اجرایی آن 120 روز به طول انجامیده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل با اشاره به اینکه تولید برق توسط نیروگاه های تجدید پذیر و پاک یکی از مزیت ‌های مهم این نیروگاه ‌هاست، اضافه کرد: در این زمینه با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه‌ گذاران و از طریق ارائه تسهیلات کم‌ بهره برنامه ‌های مناسبی تدوین شده و تمام این موارد با هدف توسعه انرژی‌ های نو مبنای کار قرار گرفته است.
محمدی گفت: امروزه دوران استفاده از سوخت‌ های فسیلی برای تولید برق به پایان رسیده و استفاده از انرژی‌ های پاک از جمله انرژی خورشیدی یک ضرورت برای دستیابی به اهداف زیست محیطی جامعه می ‌باشد.
او گران بودن سوخت‌ های فسیلی ، مقرون به صرفه بودن استفاده از انرژی خورشیدی، حفاظت از محیط زیست و رایگان بودن منبع عظیم خدادادی خورشید را از جمله علل استفاده از این انرژی برای تامین برق مورد نیاز ذکر کرد.
وی اظهار داشت: یکی از اولویت های اصلی شرکت برق استان اردبیل در سال 98 توسعه و راه اندازی انرژی تجدید پذیر است و برای همین برنامه های مناسب و مدونی در نقاط مختلف استان اجرا خواهد شد تا به شاخص های ایده آل در این زمینه برسیم.
محمدی ادامه داد: تلاش می شود 20 درصد برق مورد نیاز نهادهای دولتی این استان از طریق انرزی پاک تامین شود و ادارات دولتی موظف هستند اقدام لازم را برای تامین برق مورد نیاز خود از این طریق انجام دهند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: امروز با افتخار باید اعلام کرد که به غیر از 17 آبادی زیر پنج خانوار همه شهرها، روستاها و آبادی ها در این استان از نعمت برق برخوردارند.

News Category: