اقدام بی سابقه شرکت آب منطقه ای گیلان در لایروبی انهار

Printer-friendly version
Monday, April 16, 2018
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان :

بیش از 752 کیلومتر از مجموع یک هزار و 71 کیلومتر انهار نیازمند به لایروبی انجام شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان گفت:
از مجموع یک هزار و 71 کیلومتر انهار نیازمند لایروبی تا کنون بیش از 752 کیلومتر لایروبی شده است.
کاظم لطفی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان در محل سد سفید رود با اعلام اقدام بی سابقه این شرکت در لایروبی انهار گفت: لایروبی انهار در جهت مدیریت بهینه مصرف آب کشاورزی  و تسریع در فرآیند آبرسانی انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان،مدیرعامل این شرکت حجم ذخیره آب سد سفید رود را تا 26فروردین ماه 868 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: حجم آب سد سفید رود نسبت به مدت مشابه سال گذشته 190میلیون متر مکعب کاهش را نشان میدهد و افزود ، دبی ورودی آب سد در حال حاضر 62 متر مکعب بر ثانیه است که در مدت مشابه سال گذشته 341 متر مکعب بر ثانیه بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان سطح زیر کشت اراضی شالیزارهای استان را 238 هزار هکتار عنوان کرد واظهار داشت؛ از این مجموع 171هزار هکتار از اراضی در داخل شبکه آبیاری و زهکشی سد سفید رود و حدود 66هزار هکتار خارج از شبکه قرار دارد.
کاظم لطفی حداقل حجم آب مورد نیاز برای مصارف مختلف در محدوده شبکه سد سفید رود را در یک دوره آبیاری را دو میلیارد و 89 میلیون متر مکعب دانست و افزود: از این مقدار یک میلیارد و 985 میلیون متر مکعب مورد نیاز شالیزارها و و حدود 104میلیون متر مکعب آب مورد نیاز در استخرهای پرورش ماهی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان در خصوص منابع آب داخل استان گفت: پتانسیل حجم آب ذخیره در آب بندانهای  استان برابر با 100 میلیون متر مکعب است که تا کنون حدود80 درصد از این حجم ذخیره سازی انجام شده است و ادامه داد از تعداد 418 ایستگاه پمپاژ آب در سطح استان تا کنون 303 مورد آماده بهره برداری است که پتانسیل تأمین آب از محل ایستگاه های پمپاژ در سطح شبکه 110 میلیون متر مکعب و از محل برداشت از زهکش ها و باز چرخانی آب و آورد رودخانه ها حدود 100میلیون متر مکعب خواهد بود.
وی تعداد کل چاههای مجاز و غیر مجاز سطح شبکه بصورت عمیق و سطحی را 25 هزار مورد دانست و افزود: با توجه به بهره‌برداری از آنها پتانسیل تأمین آب در سطح شبکه حدود 120 میلیون متر مکعب و در کل استان حدود 500 میلیون متر مکعب خواهد رسید.
وی ادامه داد: تعداد چاههای عمیق نیازمند سرویس و راه اندازی 288 مورد است که از این تعداد 222 مورد سرویس و راه اندازی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اظهار داشت: طبق شرایط موجود، تأمین نفت و گازوییل کشاورزان به منظور استفاده از ظرفیت های چاههای نیمه عمیق،زهکش ها، رودخانه ها ضروری به نظر میرسد.
وی تاکید نمود که کشاورزان عزیز حتما بیمه کشاورزی را انجام دهند و ادامه داد سازمان جهاد کشاورزی از ظرفیت های خویش در جهت تجهیز لوازم مورد نیاز شبکه های درجه 3و4  و چاههای مورد نیاز استفاده نمایند.
وی در پایان تسریع در ابلاغ 100درصدی همه اعتبارات استانی شرکت آب منطقه ای گیلان را با توجه به مصوبات و دستور استاندار گیلان ضروری دانست و بیان نمود؛ سازمان برنامه و بودجه استان همکاری لازم را در جهت تنظیم موافقتنامه های اعتبارات ابلاغ شده جهت تسریع در فرآیند خرید تجهیرات مورد نیاز را داشته باشند.