افت فشار و قطع آب درمناطقی از شیراز و حاشیه های آن

Printer-friendly version
Tuesday, January 6, 2015
تقریبا از دو هفته پیش اطلاعیه ای منتسب به شرکت آبفا شیراز در شبکه ها ی مجازی دست به دست می شد که خبر از قطع آب در مناطق گسترده ای از شیراز در روزهای آتی می داد.

تقریبا از دو هفته پیش اطلاعیه ای منتسب به شرکت آبفا شیراز در شبکه ها ی مجازی  دست به دست می شد که خبر از قطع آب در مناطق گسترده ای از شیراز در روزهای آتی می داد.

به گزارش خبرنگار برقاب از شیراز انتشار غیر رسمی اطلاعیه شرکت آبفا شیراز در شبکه مجازی و سکوت خبری موجب برخی نگرانی ها در بین شهروندان شد و مردم را با اما و اگرها مواجه ساخت.

سرانجام یکی دو روز مانده به نیمه دی ماه و زمان اجرایی شدن اطلاعیه شرکت آبفا شیراز ، روابط عمومی این شرکت در خبری رسمی به رسانه ها مفاد اطلاعیه را تایید کرد و بطور رسمی اعلام شد که از نیمه دی ماه به مدت دو روز مناطق گسترده ای از شیراز با افت فشار و قطع آب روبرو خواهند شد .

دراین اطلاعیه آمده بود : به دلیل تعمیرات بر روی خط انتقال آب سد درودزن توسط شرکت آب منطقه ای فارس مناطقی از شیراز که آب شرب آنها از محل سد درودزن تامین می شود حدود دو روز با افت فشار و یا قطع آب مواجه خواهند شد.

درادامه این اطلاعیه می خوانیم :  به دلیل انجام تعمیرات بر روی خط انتقال آب از سد درود زن به شیراز توسط شرکت آب منطقه ای فارس از ساعت 8 صبح 15 دی ماه حدود دو روز مناطقی که از آب سد درود زن استفاده می کنند دچار قطع یا افت فشار خواهند شد .

این مناطق عبارتند شامل  معالی آباد، گلدشت معالی آباد ، کمربندی معالی آباد ، و شهرکهای اطراف ، منطقه فرهنگ شهر ، ایمان شمالی و فرعی های منشعب از این منطقه و محدوده چهار راه معالی آباد به سمت فلکه قصر دشت تا چهار راه زرگری و فرعی های آن از جمله این مناطق است .همچنین منطقه جاده بوشهر حد فاصل پلیس راه تا آخر بلوار امیر کبیر و 20 متری امام خمینی ، و تمام شهرک های جنوب شیراز و فرعی های منشعب و خیابانهای سراج ، پاییز و تمامی فرعی های منشعب ازآن نیز شامل می شود.
همچنین شهرک های واقع در جاده مرودشت به شیراز، کوی گلشن ، شهرک سعدی ، خیابان جام جم ، تپه تلویزیون ، میدان گاز و فرعی های منشعب نیز دراین محدوده قرار دارد .
بیمارستان های خلیلی و نمازی ، بیمارستان مادر و کودک ، بیمارستان بعثت ، بیمارستان دنا و بیمارستان کوثر نیز با افت یا قطع آب مواجه خواهند شد .
روابط عمومی و آموزش همگانی آبفا شیراز از مردم درخواست کرد به دلیل پاسخگویی به سایر مشترکان از اشغال غیر ضروری خطوط تلفن شرکت آبفا شیراز خودداری نمایند.

 

به دنبال صدور این اطلاعیه آموزش و پرورش استان فارس نیز با صدور اطلاعیه ای برخی از مدارس شهر مرودشت و شهر شیراز که شامل اطلاعیه قطع آب می شدند را تعطیل کرد.

رییس اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش فارس از تعطیلی برخی از مدارس شهر شیراز در روزهای دوشنبه وسه شنبه ،پانزدهم وشانزدهم دیماه خبرداد.

 

حمیدرضا شعبانی بااعلام این مطلب افزود: براساس اطلاعیه شرکت آب منطقه ای فارس به علت انجام تعمیرات بر روی خط انتقال آب از سد درودزن به شیراز برخی از مناطق شهر شیراز که درمحدوده آب رسانی از این خط انتقال هستند تعطیل می باشند.

رییس اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش فارس علت اصلی این تعطیلی را فصل سرما و همچنین کمبود آب در آبخوری ها و سرویس های بهداشتی مدارس عنوان کردوافزود:باتوجه به اینکه اکثریت مدارس از سیستم های شوفاژ که وابسته به مخازن آب هستند استفاده می کنند این تصمیم گرفته شده است.

در یک روز اول انجام تعمیرات بر روی خطوط انتقال آب به شیراز برخی افراد مبادرت به فروش آب در سر چهارراها و معابر به مردم می کردند و ولع خرید آب و انبشته کردن آن در خانه ها از سوی مردم شدت گرفت.

این در حالی بود که دکتر مصطفی امیری فرماندار شیراز این اطمینان را بهمردم داده بود که با وجود بیش از 190 حلقه چاه آب در شیراز و با توجه به اینکه فقط 20 درصد از آب شرب شیراز از محل سد درود زن تامین می شود مشکلی دراین زمینه بروز نخواهد کرد.

با گذشت اولین روز از انجام تعمیرات خطوط انتقال آب از سد درود زن به شیراز برخی مناطق با افت و قطع اب روبرو شدند اما این موضوع چندان محسوس نبود که بخواهد خلایی در زندگی روزمره مردم به وجود آورد .

خلاصه کردن تعمیران در یک روز موجب شد تا روند آب رسانی به مردم به روال معمول و عادی برگردد و رییس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش وپرورش فارس ازلغو تعطیلی مدارس شهر شیراز ومرودشت در روز سه شنبه ،شانزدهم دیماه خبرداد

در اطلاعیه ای که آموزش و پرورش دراین زمینه صادر کرد اعلام گردید براساس اعلام مسوولان آب استان،  تعمیرات بر روی خط انتقال آب از سد درودزن به شیرازکه قبلا پیش بینی شده بود دوروز به طول بیانجامد با تلاش این عزیزان زود تر از موعد پیش بینی شده به اتمام رسیده است

دراین اطلاعیه بااشاره به اینکه در شیرازومرودشت امکان قطعی آب یا افت فشار نخواهیم داشت آمده است :بنابراین تعطیلی مدارس که پیشتر اعلام شده لغو وروز سه شنبه 16 دیماه تمامی مدارس شهر شیرازومرودشت باز هستند.

آنچه در شیراز و مرودشت و در حین این عملیات رخ داد خارج از حاشیه هایی که به دنبال آن بروز کرد گوشزدی به مسوولان استان فارس و شیراز است که به آسیب شناسی موضوع بپردازند و حساسیت تامین و توزیع اب دراین کلان شهر را مروری دیگر نمایند و با آمادگی بیشتر لزوم مصرف بهینه آب و مقابله با شرایط بحرانی را فرهنگ سازی و نهادینه کنند.