فارس مستعد ترین استان کشور در ساخت نیروگا ه های خورشیدی است

Printer-friendly version
Wednesday, January 11, 2017
مدیر دفتر خدمات مشترکین برق فارس :

افزایش بهره وری، استفاده از انرژ ی های پاک و غیر فسیلی ، مدیریت مصرف، کاهش تلفات، خود کفایی در تجهیزات و ساخت تاسیسات در تامین برق مطمئن و پایدار از اهمیت بسیارزیادی  برخوردار است . به همین منظور بهره گیری از نیروگاه خورشیدی درراستای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی  دراولویت پروژه های  صنعت برق کشور قرار دارد .

استان فارس با برخورداری از بیشترین پتانسیل جذب تابش انرژی خورشیدی بعنوان یکی از مستعد ترین استانهای کشور در ساخت نیروگاههای خورشیدی مطرح می باشد.

گستردگی شبکه تحت پوشش شرکت برق منطقه ای فارس در دو استان پهناور فارس و بوشهر، بر ق فارس را بر آن داشت تا درجهت تحقق اهداف وزارت نیرو و اجرای طرح اقتصاد مقاومتی گامهای موثر و بلندی  بردارد .

به گزارش دفترروابط عمومی شرکت برق منطقه ای فارس ، مهندس خدا رحم آسیایی  مدیر دفتر خدمات مشترکین  ، وصول در آمد و مدیریت مصرف این شرکت ، طرح احداث نیروگاه خورشیدی در استان فارس را پر اهمیت خواند و اظهار داشت :  استان  فارس با داشتن پتانسیل تابش خورشیدی در کشور ( استخراج شده از معاونت فنی و اجرایی دفتر انرژی خورشیدی سازمان انرژیهای نو ایران )  بعنوان یکی از مستعد ترین استانهای کشور در ساخت نیروگاههای خورشیدی شناخته شده است . بنابر این موضوع ، استان فارس و بوشهر با 83 ساختگاه جهت اتصال به پست های فوق توزیع ،  پیشتاز در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث نیروگاه های خورشیدی است .

وی در ادامه افزود : شرکت برق منطقه ای فارس ازسال 1394 با توجه به دستورالعمل ها و بخشنامه های وزارت نیرو ، از طریق 16 شرکت سرمایه گذار داخلی و خارجی شامل کشورهای آلمان ، چین، ترکیه ، چک و نیز بخش خصوصی تقاضای  احداث نیروگاه خورشیدی بمیزان جمعا 480 مگاوات نموده است و  مراحل مقدماتی احداث نیروگاهها توسط سازمان انرژیهای نو ایران ( سانا ) در حال پیگیری است .

مهندس آسیایی از احداث دو نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در شمال فارس  خبر داد و خاطر نشان کرد : دو قطعه زمین با همکاری استانداری فارس و سازمانهای ذیربط در شهرستانهای آباده و خرامه به سرمایه گذار جهت احداث دو نیروگاه 10 مگاواتی واگذار و منجر به عقد قرار داد خرید تضمینی گردیده است  و علاوه بر اقدامات فوق مقدمات مناقصه بین المللی احداث دو نیروگاه خورشیدی 100 مگاواتی و دو نیروگاه 100 مگاواتی بادی در استانهای فارس و بوشهر در حال بررسی و انجام می باشد .

مدیر دفتر خدمات مشترکین بر ق فارس به نحوه خرید انرژی تولید شده توسط نیروگاه های خورشیدی پرداخت و تصریح کرد :  شبکه گسترده تحت پوشش شرکت برق منطقه ای فارس به لحاظ پتانسیل جذب تابش خورشید و مدت زمان تابش نور خورشید یکی از بهترین مناطق کشور جهت احداث نیرو گاههای فوق الاشاره می باشد وزارت نیرو با عقد قرارداد خرید  تضمینی بیست ساله ، انرژی تولیدی نیروگاههای فتوولتائیک را خریده و ریسک سرمایه گذاری را کاهش داده است .

گزارش ارسالی حاکی از این است که  جهت احداث هر یک مگاوات انرژی تولیدی به  1.5 الی 2 هکتار زمین نیازاست همچنین  به لحاظ کاهش هزینه های سرمایه گذاری و کاهش تلفات انرژی ،  از آنجایی که هزینه اتصال نیروگاه بعهده سرمایه گذار می باشد لذا احداث نیروگاه می بایست به نقاط اتصال نزیک باشد .

شایان ذکر است که  مصرف سوخت نیروگاههای گازی جهت تولید یک کیلو وات ساعت انرژی بمیزان حدودا بسیت و پنج صدم متر مکعب گاز  می باشد . حال با توجه به منبع عظیم و  نا متناهی انرژی خورشید و فرمایشات مقام معظم  رهبری و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی احداث نیروگا ههای فوق الاشاره بیش از پیش ضروری بنظر می رسد . به همین لحاظ  اهداف اصلی وزارت نیرو ، تولید برق از انرژی های تجدید پذیر می باشد .

مهندس آ سیایی به ادامه فعالیت بر ق فارس دراجرای این طرح اشاره کرد و گفت : واحد جلب مشارکت مردمی بعنوان مجری طرح تولیدات پراکنده و انرژی های نو درمعاونت برنامه ریزی و تحقیقات مستقر می باشد و کارشناسان مربوطه  در این زمینه راهنمایی های لازم را به سرمایه گذاران ارائه خواهند داد .

وی در پایان سخنان خود از اجرای طرح یاد شده ابراز امیدواری کرد و گفت :صنعت برق کشور بمنظور تامین برق پایدار و مطمئن به الگو سازی ،  نقش آفرینی مردم و فعالان عرصه اقتصادی نیاز مبرم دارد . لذا سرمایه گذاری در زمینه احداث نیرو گاه های خورشیدی از مهمترین پروژه هایی است که سیاست های اقتصاد مقاومتی را اجرایی  خواهد کرد .

 

 

 

News Category: